Za zapálení baru uložil soud 18 let vězení. Motivem činu byla snaha získat zpátky pětistovku za falešný pervitin
AKTUALIZOVÁNO: Za zapálení baru v Liberci s 15 zraněnými uložil dnes liberecký krajský soud čtyřiatřicetiletému Kamilu Petrovi 18 let vězení. Motivem jeho činu byla snaha získat zpět 500 korun za to, že ho jeden z hostů baru Black Panther podvedl, když mu místo pervitinu prodal bílý prášek. Obžalovaný se doznal jen částečně.
Před soudem sice přiznal, že do baru přinesl kanystr s benzinem, ale popírá úmysl založit požár. Soud mu to neuvěřil.
"Několik svědků potvrdilo, že ho vidělo, jak vzal zapalovač a zapálil papír nebo ubrousek, který trčel z toho (kanystru). A samozřejmě ten benzin sám o sobě by asi těžko začal hořet. A proč by házel benzin nezapálený? To postrádá naprosto smysl, když si ho šel ještě koupit za poslední peníze," řekl novinářům předseda senátu Richard Skýba.
Za pokus o vraždu a obecné ohrožení hrozil Petrovi až výjimečný trest. Osmnáctileté vězení žádala státní zástupkyně, obhájce navrhoval trest při spodní hranici sazby, což je 15 let. Dnešní rozsudek není pravomocný, obžalovaný se odvolal a státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.
Podle rozhodnutí soudu by měl navíc Petr uhradit zdravotním pojišťovnám za léčení zraněných zhruba 1,5 milionu korun a pojišťovně Kooperativa bezmála 450.000 Kč za zničený interiér baru. Dva poškozené, kteří požadovali 800.000 korun, soud s jejich nároky odkázal na občanskoprávní řízení.
Požár v baru nedaleko vlakového nádraží založil Petr letos 29. ledna před 22:00. Podle obžaloby si přinesl plastový kanystr, zapálil jej a hodil mezi hosty se slovy: "Všichni tady chcípnete". Do nemocnic záchranáři převezli 15 zraněných, stav sedmi označili za vážný, u jednoho byla nutná resuscitace. Podle soudce nikdo nezemřel jen díky tomu, že se dokázali všichni dostat z hořícího baru ven a díky včasnému zásahu záchranářů a zdravotníků. To, že nikdo nezemřel, mělo vliv i na výši uloženého trestu. "Pak by ten trest se pohyboval úplně někde jinde, asi by byl výjimečný," uvedl soudce. Zranění se nadýchali škodlivin a utrpěli popáleniny prvního či druhého stupně.
Toho, co se stalo, Petr u soudu litoval. Odmítal ale, že by vykřikoval nějaké výhrůžky a kanystr zapálil. Hájil se tím, že jej zahodil, když se lekl hosta, který proti němu vykročil. Pro rozhodnutí soudu ale nebylo podstatné, zda něco říkal. "Pokud někdo přijde s hořlavinou v takovém množství, ještě ji pak zapálí, tak nemusí říkat, co bude dělat. Ale když ji tam hodí, tak musí počítat s tím, že ty lidi může poranit nebo i zabít," dodal Skýba.
Bar Black Panther v ulici 1. máje neměl ve svém okolí dobrou pověst, chodili do něj i narkomani či bezdomovci. Obžalovaný nepatřil mezi jeho pravidelné návštěvníky, chtěl si tam ale pervitin koupit. Když zjistil, že za 500 korun dostal jen nějaký prášek, vrátil se do baru a s dealerem se popral. Rvačku prohrál, ale když pervitin poté koupil jinde, rozhodl se do baru znovu vrátit a peníze od dealera získat. "Když jsem přišel zpátky k Pantheru a stál před dveřmi, všiml jsem si kanystru. A napadlo mě, že když do něj natankuji benzin, vejdu s ním dovnitř, vytvořím psychický nátlak, tak mi vrátí peníze zpátky a odejdu pryč," uvedl před soudem obžalovaný. Na nedaleké čerpací stanici nalil do kanystru osm litrů benzinu a podle kamerového záznamu zřejmě do víka kanystru nastrkal i papírové ubrousky. I přes tuto přípravu obžalovaný u soudu tvrdil, že chtěl kanystr naplněný benzinem použít jen jako hrozbu.
čtk