Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zastupitelé dali zelenou prodeji machnínského zámečku i s přilehlými nemovitostmi

26. 11. 2020 | 17:16

Liberec prodá zchátralý zámeček ve čtvrti Machnín, v němž bývala vyhlášená dětská oční léčebna. Podle posudku hodnota areálu přesahuje 20 milionů korun. Město ho celý znovu vlastní teprve od minulého roku, kdy ho vykoupilo po nepovedené privatizaci. Zastupitelé dnes schválili drtivou většinou hlasů záměr prodeje, byť opozice (ZPL, LOL) navrhovala schválení záměru pozdržet do doby než bude jasné, co ve vybydleném objektu v budoucnu bude.

machnín léčebna www.prazdnedomy.cz
Samotný zámeček je už téměř ruina, cenné jsou pozemky kolem, archivní foto

Někteří exponenti opozice dokonce navrhovali, aby si město zámeček ponechalo navzdory tomu, že pro něj nemá využití a jeho rozpočet se povážlivě tenčí. Jiní zase chtěli bod stáhnout z programu a jednat o něm až v době, kdy bude jasnější, kdo by chtěl ruinu na periférii krajského města koupit a co s ní hodlá podniknout.

Nic z toho neprošlo, protože město objekt vykoupilo zpátky s cílem jej obratem prodat spolu se sousedními pozemky, jež mu dodávají na ceně. Budoucí využití bývalé a dnes totálně vybydlené léčebny brzdí fakt, že v územním plánu je načrtnuto jeho možné využití jako objektu občanské vybavenosti. Tím padají všechny spekulace o zbohatlíkovi, který si z oční léčebny udělá rodinné sídlo. Ony byly nesmyslné vždycky, protože nejbližším sousedem zámečku jsou zdemolované domy, kam se z Liberce vystěhovávají sociálně nepřízpůsobiví.

Město nemovitost nabídne k prodeji na realitním trhu na začátku příštího roku. Vedení radnice očekává, že na konci března by mohlo vědět, jaký je o to zájem.

Nejzachovalejší v celém areálu bývalé oční léčebny v Machníně je domek správce

Zámeček na okraji města byl kdysi honosným sídlem zasazeným do udržovaného lesoparku, dnes je v dezolátním stavu a dlouhodobě do něj zatéká. Jako rodinné sídlo si ho zřejmě nechal postavit roku 1882 továrník Adolf Schwab, politik a majitel textilky. Po znárodnění za minulého režimu tam bylo známé oční sanatorium, do kterého se jezdily léčit děti s očními vadami z celé země. Město bylo vlastníkem celého areálu až do roku 1999, kdy prodalo zámeček společně s domkem správce a strážní věží na ploše bezmála 500 metrů čtverečních a ponechalo si jen okolní pozemky, zhruba tři hektary.

Zámeček město před více než 20 lety prodávalo pod tržní cenou za 1,4 milionu korun. Nižší cena byla podmíněna veřejně prospěšným účelem. Domy získala tehdy společnost patřící několika libereckým lékařům, kteří se zavázali k vybudování moderního sanatoria, což se ale nestalo. Město kvůli porušení podmínek převodu začalo o navrácení zámečku usilovat poprvé zhruba před deseti lety. Jednání ale zhatilo úmrtí jednoho z akcionářů společnosti Sanatorium Machnín a nevypořádané dědické řízení. Likvidátor předkupní právo Liberce neuznával, a hrozil tak soud. Vedení radnice se nakonec rozhodlo preferovat dohodu a zpět zámeček loni odkoupilo za 2,8 milionu korun.

Za ideální variantu primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj) považuje to, když se příští rok najde kupec, který jim představí záměr dopředu. "Aby areál nepadl do rukou spekulantů a nebyl zakonzervován například dalších 20 až 30 let," uvedl primátor. Obává se toho, že v takovém případě by hrozilo, že areál by pak město muselo vykupovat znovu. "To by bylo hodně hořké," dodal před časem Zámečník.

uba, čtk