Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Znakoknížky pomáhají neslyšícím dětem číst. Liberecká knihovna má na svém kontě už pět takových děl

25. 01. 2022 | 5:00

Neslyšící děti mají s pochopením psaného textu problémy a mnohdy je nepříjemné zkušenosti odradí od četby. Znakoknížky, které vymýšlí v liberecké knihovně, se snaží bariéry zbourat a vyvolat v dětech touhu proniknout do tajů četby a psaných příběhů. První takový počin vydala liberecká knihovna už na sklonku roku 2017.

znaková řeč
Znakoknížky čtou nejen neslyšící děti, ale také zájemci a studenti znakové řeči.

Znakokniha je vlastně internetová stránka, kde si mohou neslyšící děti vybrat dnes už z pěti textů, které doprovázejí bohaté ilustrace a také tlumočník, který text věrně interpretuje do znakové řeči.

Poslední text vydala knihovna na konci loňského roku. Jde o třetí díl Starých pověstí českých a moravských. V knize jsou čtyři známé pověsti, namátkou například O Bořivojovi nebo O Svatoplukovi. S výběrem textů pomáhala liberecké knihovně Základní a mateřská škola logopedická v Liberci.

foto www.znakokniha.cz

Novou znakoknížku tak mohou využívat pedagogové v hodinách a díky ní odbourávat dětské obavy z nepochopení textu. Nicméně všech pět znakoknížek je volně k dispozici na stránkách www.znakokniha.cz.

Podle ředitelky liberecké knihovny Blanky Konvalinkové knížky čtou nejen neslyšící děti, ale také zájemci a studenti znakové řeči. “V knihovně pracují kolegové, kteří se naučili český znakový jazyk. Pro neslyšící pořádáme školení a kurzy, snažíme se jim přiblížit některé přednášky, nabízíme exkurze pro neslyšící,” podává výčet aktivit pro neslyšící ředitelka knihovny.

foto www.znakokniha.cz

foto www.znakokniha.cz

Při vzniku webu Znakokniha se zaměstnanci inspirovali u jiného projektu liberecké knihovny s názvem “Děti čtou nevidomým dětem,” ve kterém se texty převádějí do audionahrávek. Od inspirace už byl jen krůček k realizaci a vzniku první znakoknížky.

Vzniku jedné knížky předchází dlouhé přípravy. Nejdůležitější je tým autorů, který se skládá z profesionálního tlumočníka do znakové řeči, kameramana, figurantů a také autora webu Petra Hladíka. Následně se vybere vhodný text, natočí se videa, provedou se úpravy a nakonec se knížka vystaví na webu. Jen pro potřeby posledního díla bylo třeba natočit 39 dvouminutových videí.

foto www.znakokniha.cz

Od prvního vydání znakoknihy letos uplynulo pět let. Každý rok ten stejný tým dokázal vytvořit nové unikátní dílo. “Na knihovně pak zůstávají spíše organizační úkoly včetně zajištění financí. Pro podporu projektu jsme získali statutární město Liberec a Ministerstvo kultury,” dodává Blanka Konvičková.

V letošním roce plánuje knihovna dokončit poslední díl Starých pověstí českých a moravských. V roce 2023 se chtějí zaměřit na poezii, jak pro děti tak i pro dospělé čtenáře. “Budeme se vždy rozhodovat po konzultaci s neslyšícími, abychom co nejlépe vyhověli jejich potřebám, aby naše společná práce měla i nadále smysl,” ujišťuje ředitelka Blanka Konvalinková. Je tedy jasné, že internetová stránka www.znakokniha.cz se bude i nadále rozrůstat o nová, zajímavá díla.

text Lux, foto www.znakokniha.cz