Hasiči Libereckého kraje se zapojili do projektu Čistý hasič = zdravý hasič, inspirovali se ve Švédsku
Jedno známé přísloví říká, že čistota je půl zdraví. U hasičů to platí dvojnásob. Profesionální i dobrovolní hasiči jsou prakticky denně, ale hlavně při požárech vystaveni působení mnoha toxických látek. Jak předejít zdravotním rizikům, která s sebou nese kontaminace nebezpečnými látkami a zajistit čistého, a tedy i zdravého hasiče, na to se zaměřuje stejnojmenný projekt.
Pečlivou hygienu po návratu ze zásahu profesionální hasiči akcentovali vždy, s Čistým hasičem ale celá problematika postupuje vpřed mílovými kroky. „Osobní hygiena a údržba věcných prostředků začíná už na místě zásahu, protože čas hraje důležitou roli,“ vysvětluje nprap. Jakub Sucharda, technik chemické a technické služby ÚO Jablonec nad Nisou. „Snažíme se minimalizovat sekundární kontaminaci,“ doplňuje. Podstatné totiž u hasičů nejsou jen nečistoty, které jsou viditelné, potenciálně riziková může být zejména kontaminace nebezpečnými látkami. Ty ovšem vidět zkrátka nejsou.
Švédský model liberečtí hasiči převzali a upravili
„Čistého hasiče jsme převzali ze švédského modelu a upravili jej pro podmínky našeho kraje,“ říká plk. Jiří Červený, vedoucí oddělení IZS a služeb a pokračuje: „Jako první jsme projekt začali realizovat na územním odboru Jablonec nad Nisou na podzim loňského roku.“ Pozitivní zpětná vazba na sebe nenechala dlouho čekat, popisuje ředitel ÚO Jablonec nad Nisou plk. Jan Havel: „Efekt Čistého hasiče jsme doslova pocítili na vlastní nos hned při první aktivaci u většího požáru. Po zásahu u takové události je běžně na stanici cítit specifický odér, tentokrát ale tato věc absentovala.“
Při aktivaci programu se hasiči ještě na místě zásahu převlékají do čistého náhradního oděvu a provádějí základní hrubou očistu. Obojí má svá pravidla. Podobně jako při zásahu i při aktivaci programu hasiči spolupracují ve dvojici. Tomu, kdo se převléká, druhý asistuje. Velmi důležité jsou při převlékání jednorázové rukavice, PVC pytle na převoz znečištěných věcí a také dodržení správného postupu. Na ten se můžete podívat ve videu níže.
Čistý hasič znamená investici časovou, ale i finanční
Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje se projekt Čistý hasič daří realizovat mimo jiné i díky významné finanční podpoře Libereckého kraje. „Mohli jsme tak realizovat nákup průmyslových praček a sušiček na většinu našich stanic, a to v hodnotě více než 800 000 korun,“ přibližuje plk. Jiří Červený. Každý Čistý hasič potřebuje řádné vybavení – dvakrát těžký a jeden lehký zásahový oděv, těžkou i lehkou zásahovou přilbu a další. Pořízení a obměna těchto věcí je velmi náročná a pohybuje se v řádech statisíců, až milionů ročně.
Všechny územní odbory HZS Libereckého kraje by Čistého hasiče mohli realizovat přibližně do letošního léta. Poprvé program příslušníci HZS Libereckého kraje aktivovali koncem listopadu 2024 po zásahu u požáru v Pulečném na Jablonecku. Například liberečtí profesionální hasiči nasadili Čistého hasiče například po zásahu u požáru multifunkční budovy v libereckých Kateřinkách koncem letošního února.
HZS LK/Jaroslava Benešová