Stezka korunami stromů v Krkonoších přivítala miliontého návštěvníka

04. 10. 2020 | 18:18

Stezka korunami stromů Krkonoše zná svého miliontého návštěvníka. V poslední zářijový den po poledni vešli na krkonošskou Stezku paní Lucie a pan Zbyněk se synem Oliverem. Milionté protočení vstupního turniketu provedla právě tato rodina z Orlických hor. Ze své návštěvy Stezky tak odjeli s cennými dárky.

1000000 navstevnici z Orlickych horOK
Tuto rodinu čekalo příjemné překvapení.

Atrakce pro milovníky přírody je tradičně největším lákadlem v letních měsících. Rekordní denní návštěvností bylo 4 851 návštěvníků, ale celkový milion padl až nyní, po třech letech a dvou měsících od otevření Stezky v červenci 2017. Zájem o naučnou cestu do korun stromů stojících na úpatí Černé hory ale neklesá ani po posledním ochlazení a i přes obecná bezpečnostní omezení.

Krkonošská Stezka korunami stromů nabízí svým návštěvníkům unikátní pohled na život v lese. Návštěvníci se na něj mohou dívat očima odborníků Krkonošského národního parku, kterým nechybí hluboké znalosti přírody na zemi i pod zemí stejně jako smysl pro legraci. Děti i dospělí se zde mohou dozvědět: „Proč žížala neztloustne?“ nebo „Jak dlouho roste hlína?“ Vzhledem k tomu, že se jedná o areál venkovní, je možné ho navštívit i v době aktuálních opatření.

O Stezce

Stezka korunami stromů Krkonoše se nachází na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Jedná se o vyhlídkovou věž, která je vysoká 45 metrů. Na trase v celkové délce 1 511 metrů se vydáte od kořenů až ke korunám stromů. Na rozdíl od běžného výletu do lesa vám Stezka korunami stromů Krkonoše ukáže les z jiné perspektivy a jedinečná podzemní expozice vám nabídne možnost prostudovat mikrosvět půdy. Každý návštěvník se na informačních tabulích dozví o tom, co vlastně půda je a jak se pozná, že je půda živá.

Při stoupání do výšky 24 metrů vás čeká 40 skleněných cedulek s kukátky. Pohledem skrze ně se dozvíte zajímavosti o lese kolem vás. Kromě kukátkových cedulek jsou pro vás připraveny tři vyhlídky do lesa, kde zjistíte, jaká je rozdíl mezi „pěkným“ a „nepěkným“ lesem. Dozvíte se ale i o houbách a zvířatech, která zde žijí. Nejen děti, ale i dospělí si mohou vyzkoušet, jaký je to pocit pohybovat se ve výšce 24 metrů a pod sebou mít zdánlivě nebezpečnou propast. Když vystoupáte na vrchol Stezky do výšky 45 metrů, budete si moci vychutnat výhledy do korun stromů smíšeného krkonošského lesa a do celé krajiny kolem. Cestu dolů si pak můžete zkrátit a urychlit tobogánem, jehož tubus o průměru jeden metr je dlouhý 80 metrů. Původně byl tobogán určen dětem, ale hojně jej využívají všichni návštěvníci, včetně seniorů. Zatím nejstaršímu jezdci na tobogánu bylo úctyhodných 85 let. Za pěkného počasí letíte v tobogánu rychlostí 30 km/h, za špatného počasí tobogánem sjet možné není. Rychlost, kterou byste (podpořeni napršenou vodou) jeli, by mohla dosáhnout totiž až 80 km/h.

Stezka je vhodná pro všechny ty, kdo se zajímají o českou přírodu, vyhledávají aktivní odpočinek, dobrodružství a rádi se dozví nové a zajímavé informace. Jelikož je Stezka v celé své délce bezbariérová, mohou ji navštívit i návštěvníci s hendikepem nebo rodiny s dětmi v kočárku.

TZ

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace