25085 není poštovní směrovací číslo. To je číslo spisu, který vedla StB na zájemce o post budoucího českého premiéra
Více, co je anglicky annoing? Nepříjemný, mrzutý... Nějak mi to naskočilo, když se po celý končící týden vynořovaly informace, co všechno zase napáchalo a naslibovalo jedno nejmenované politické hnutí, které se už vidí ve vládě. Přesně ve stylu jízdy na horské dráze: Všichni křičí, nikdo neví, kam to vede, a na konci je někomu špatně.
Ruku na srdce – taková situace pro tuto republiku bude, po mém soudu, mrzutou, nepříjemnou... Annoing.
Jako budoucí důchodkyni by mi měly být sympatické anoistické nápady, kterak zařadit u penzijní reformy aktuální vlády zpětný chod. Patřím totiž k ročníkům, jež na nový model značně doplatí - časově i finančně. Jenomže mi sympatické nejsou ani náhodou, protože bych se klidně vsadila, že se žádný zpětný chod konat nebude. Ti, co si tak neomaleně brousí zuby na vládní angažmá, jsou šťastní, že tu nepopulární, hlasy voličů beroucí práci, konečně někdo udělal a oni budou mít prostor na jiné sociální inženýrství.
Ústavní soud nadto tento týden už posedmé zamítl opoziční stížnost na důchodovou reformu, takže legálně, věřme, že při využití všech demokratických postupů, ne dekretem či jinou direktivou, není moc prostoru, jak plané anoistické sliby převést do reality. To by si měli uvědomit všichni, komu dementní propaganda nevypudila z lebky všechny buňky jménem mozkové.
Aby to nakonec nebylo nejvíce annoing právě pro ty, kteří tak strašně nenávidí současnou vládu a třesou se na dobu, kdy to tu dá číslo 25085 do pořádku.
Ne, to není poštovní směrovací číslo. To je číslo spisu, který vedla StB na zájemce o post budoucího českého premiéra. Důvěrníkem StB byl dotyčný zájemce evidován od 12. listopadu 1980 právě pod tímto číslem.
Je tady někdo, kdo rozumí situaci, proč ho to doživotně nediskvalifikovalo a proč se ten jedinec, i navzdory mocně pošramocené pověsti, pořád cpe do nejvyšších ústavních funkcí?
Tolik politická vložka, jdeme na události, které na severovýchod přinesl druhý prázdninový týden:
Za rekonstrukci nevyhovujícího pavilonu žiraf a zeber v Zoologické zahradě Liberec zaplatí Liberecký kraj 113,56 milionu korun. Zakázku získala českolipská společnost CL-Evans, která rekonstruuje i nedalekou budovu Kulturního centra Lidové sady. Práce na pavilonu zahájí stavbaři v září, na stavbu má dodavatel 390 dní, hotovo by tak mělo být příští rok na podzim.
Informace od vody: Lesní koupaliště v Liberci má opět čistou vodu v nádrži, podle předchozího rozboru hygieniků nebyla vhodná ke koupání. To už neplatí, nová plovárna čeká!
Výstavba přírodního biotopu v podkrkonošské Jilemnici za 75 milionů korun, kterou město zahájilo na sklonku minulého roku, má zpoždění. Původně měla skončit letos, ale potrvá do jara příštího roku.
Lomnice nad Popelkou zahájila v centru města revitalizaci zanedbaného a vypuštěného rybníka Matouš. Práce za 43 milionů korun potrvají do září příštího roku. Po opravě bude rybník a jeho okolí sloužit k rekreaci a trávení volného času.
Zprávy o penězích: V participativním rozpočtu v Jablonci nad Nisou dostal nejvíc hlasů návrh na vybudování bikeparku Rýnovka v oblasti Rýnovic a Lukášova. Do hlasování o návrzích obyvatel "Vyšperkuj Jablonec 2025–2026" se zapojilo 1315 Jablonečanů, kteří rozdali 5043 hlasů. Lidé vybírali ze 43 návrhů, uskutečnit se může ještě dalších 16 projektů.
To Liberec je v participaticním rozpočtu poněkud pozadu. Krajské město letos dostalo do participativního rozpočtu od obyvatel města rekordních 47 návrhů, v předchozích letech jich bývalo do 40. Nyní návrhy posuzují úředníci a vyberou z nich k podzimnímu veřejnému hlasování ty, které jsou realizovatelné.
Liberecký dopravní podnik hledá firmu, která mu vybuduje nabíjecí stanice pro elektrobusy a další potřebnou infrastrukturu v jeho dvou vozovnách a na autobusové točně v Doubí. Náklady odhaduje dopravní podnik na 183 milionů bez daně. Zakázku vypsal formou design and build, tedy vyprojektuj a postav. Nabídky mohou zájemci posílat do 25. července.
A samozřejmě i několik letních tipů: Zámek Sychrov v Českém ráji začal sbírat panenky ze 70. až 80. let minulého století. Lidé je mohou nechávat v pokladně zámku. Pracovníci Sychrova přetvoří panenky v andělíčky pro takzvané Nebe. Mělo by se stát jednou z atrakcí pro děti pří zámeckých adventních trzích, jež jsou jednou z nejnavštěvovanějších vánočních akcí v Libereckém kraji. Nebe v bývalé zámecké konírně doplní Peklo. Co se bude sbírat do něj, není dosud známo.
Na krkonošské lokálce na Semilsku známé jako Pojizerský Pacifik začíná sezona letních jízd historických vlaků. Na trati mezi Martinicemi v Krkonoších a Rokytnicí nad Jizerou bude jezdit vlaková souprava tažená parní lokomotivou. Na koleje se vrátí elegantní černý stroj přezdívaný Sedma, parní lokomotiva 354.7152. Spolu s ní vyrazí souprava historických vozů, která připomene doby, kdy železnice nebyla jen dopravou, ale i zážitkem.
V Jilemnici bude od konce července opět v provozu tříhvězdičkový hotel Česká bouda s 60 lůžky, který loni koupilo město od soukromého vlastníka za 24,3 milionu korun. Do nejnutnějších oprav potřebných k jeho otevření dala radnice skoro čtyři miliony korun.
Státní hrad a zámek ve Frýdlantu na nádvoří zřídil malé kino pro návštěvníky, kteří mají problém vyjít schody. Na plátně mohou vidět to nejzajímavější z interiérů této památky, jejíž historie sahá do poloviny 13. století. Na severovýchodě Čech je Frýdlant první mezi 17 státními hrady a zámky, který takovou službu pro imobilní návštěvníky zavedl.
Hezké letní dny, večery i noci.
Alena Roubalová