Dokud bude povinný PCR test stát víc než vstupenka, bude se kultura oživovat ztuha. Jestli vůbec
Zásah kulturou, přiznávám. Po roce půstu, kdy koronazprávy o počtu nakažených, hospitalizovaných, propuštěných a zemřelých plus info o nemocničních postelích, vakcínách a očkovaných vytlačily všechno do té doby normální, každopádně příjemná změna. Že by kýžené světýlko na konci tunelu?
V jablonecké mincovně se objevily tváře legendárního Divadla Semafor Jiří Suchý (90) a Jitka Molavcová (71), aby byly u vyražení pamětních medailí s jejich portréty. Jde o třídílnou minisérii zlatých a stříbrných medailí, která vznikla u příležitosti 90. narozenin Suchého. Oslavenec je na všech, na jedné s Jiřím Šlitrem, na druhé s Molavcovou a na třetí sám. 90 let se mi nic takového nestalo, vtipkovala legenda tzv. Divadel malých forem po vyražení medaile.
Zakladatele Divadla Semafor zmiňuji záměrně, protože pro samou "devadesátiletou Bohdalku" na jubileum člověka, který se přičinil o rozvoj české kultury tak aktivně, v médiích prostor nezbyl. Jiří Suchý evidentně nekamarádil s tolika mocnými napříč režimy i staletími.
Další kulturní perlou je uveřejnění programu Sedmihorského kulturního léta. Bude-li se moci uskutečnit v plánovaném rozsahu, bude to parádní léto. Jen namátkou: Hradišťan, No Name, představení pražských divadel plná známých obličejů, jóga pod Troskami... Už aby!
Ministr kultury slibuje, že se od 17. května situace změní k lepšímu, že kultura v létě bude. Já bych ale nejásala předčasně. Sérii zklamání kvůli nedodržení slova už máme za sebou. Nechápu, co vláda nechápe na tom, že nejdříve musí PCR testy provádět za nulu a zpoplatnit tak max. cizojazyčný certifikát nezbytný pro cestu do zahraničí. Bude-li vyžadovat po zdravých lidech PCR test za min. 1500 korun, půjde celá kultura k šípku.
Při ceně vstupenky kolem tisícikoruny na třídenní festival plný umělců (lačných po roce strádání po cesťáku i honoráři) se mnoha lidem zdá o zlodějích. Sotva přihodí dalších 1500 korun na výtěr mozku nosem. Sociálními sítěmi nedávno létala fotomontáž, kterak to senioři rozjíždějí na fesťáku. Mohou, jsou komplet očkovaní a PCR test za 1500, stejně jako jiní vakcinovaní oběma dávkami, nepotřebují. Bylo to smutně vtipné. Pro diváka, ne pro pořadatele festivalů a dalších letních kratochvílí.
Přiznejme si, že senioři 70+ nejsou cílová skupina pro podobné radovánky, má-li být zachován jejich původní žánr. Nemá-li se v létě Eva a Vašek strhat a nemá-li se věhlasný festival xy proměnit v přehlídku dechovky či oldies party, musí ke vstupu do areálu stačit antigenní test, i vlastnoručně provedený. Takový, který schválí národní léková autorita, a takový, který bude opravdu testovat a nebude pouhou atrapou sloužící k obohacení výrobce a distributora.
Testuje-li se vlastnoručně ve školách, úřadech a fabrikách, měla by plivací či šťourací metoda postačovat i k návštěvě sportu a kultury. Dá rozum, že není-li antigenní testování (obecně) dostatečné pro hromadné akce, pak je nedostatečné i pro 20hlavé uzavřené školní třídy, pětihlavé kanceláře či 250hlavé výrobní haly.
V pondělí se rozvolnily některé služby k „údržbě těla“, což mě přinutilo zakoupit si v lékárně test za 99 Kč a vyzkoušet, jak na tom jsem. Dobře - negativní. Vyfotila jsem si tu destičku s čárkou na správném místě, a to musí každému, kdo by mě chtěl kontrolovat v kadeřnictví či na pedikuře, stačit. Pokud ne, zvlčím bez údržby.
Den na to se otevřely i první kulturní instituce – galerie, muzea. Kolega zmapoval, že se žádná tlačenice nekonala, což potvrzuje jediné – klidně mohly být otevřeny bez omezení, resp. s pravidly (1 člověk na 100 metrů, klidně) on tam totiž nával není nikdy. Výjimkou bylo liberecké Severočeské muzeum, které se otevřelo po více než třech letech. Od února 2018 bylo zavřené kvůli rekonstrukci, do začátku května 2021 kvůli koronaviru, takže tam řadu lidí zavedla spíše zvědavost a nedostatek jiných kratochvílí. Nadto první návštěvníci dostali šampaňské.
Nová je uměleckohistorická expozice Krása + užitek, která znázorňuje vývoj uměleckého řemesla od antiky po současnost. Vystavených je přes 1000 exponátů ze sbírkových fondů skla, keramiky, porcelánu, textilu, tapiserií, nábytku, dřevořezeb, šperků či kovů. Novinkou je expozice Doteky severu, která představuje nejvýznamnější přírodní fenomény českého severu prostřednictvím dioramat. Znázorňuje například ledovcem modelovanou náhorní plošinu Jizerských hor s rašeliništi a unikátní severskou faunou a flórou.
Muzeum má nově i expozici Liberecké fragmenty o historii města nebo fotografickou galerii. Návštěvníci mohou nahlédnout i do studijního depozitáře. Muzeum tam prezentuje rozmanitost a bohatství vybraných sbírek vytvářených od jeho založení v roce 1873.
Konečně se může alespoň do exteriérů hradů a zámků, což rozšíří možnosti, kam vyrazit na výlet. Do hor to zatím nemá moc cenu, protože tam ještě leží sníh. Nic pro turisty ani cyklisty.
Nic pro cyklisty to od května není ani v Údolí Plakánek pod Hradem Kost. Na kole se tam nesmí jezdit už dávno, ale nikdo zákaz nevymáhal. To se má od tohoto víkendu změnit, ochránci přírody jdou na to. Plakánkem se kolo může už jenom protlačit.
Píši tuto kulturní Inventuru záměrně jako nekonfliktní, přívětivý tvar. Mám už dost vší té negace, která létá všude kolem a generuje se ve všech patrech veřejného života. Mohla bych sáhodlouze žertovně spekulovat, co všechno stojí za aktuálními problémy např. vládního pana Honzy, Petra i Andreje. Ale on už to na sociálních sítích někdo vyjádřil přesně a jasně a jedinou větou, kterou známe z filmové klasiky: "Líbí se mi ta rozmanitost, každý den národ nas..e někdo jiný." Míněni členové naší klaunské vlády. Komedie plná omylů a Emilů.
Hezký víkend. A pokud ještě věříte tomu, co hlásají média, pak má být chvíli i léto.
Alena Roubalová