Dopis hejtmana starostům: My si, na rozdíl od státu, nové peníze natisknout nemůžeme
Vážené starostky, vážení starostové, mílí přátelé,
všechny vás moc zdravím na konci Velikonočních svátků. Prožili jsme je jinak, než jsme zvyklí, bez návštěv přátel a známých, bez pomlázky a koledníků, se zavřenými kostely.
Věřím, že jste si během čtyř volných dní stačili odpočinout, příliš nepracovat a alespoň trochu dohnat chvíle s vašimi rodinami a blízkými a načerpali jste dostatek sil na další dny a týdny, které jsou před námi. Budou nás v nich čekat nejenom pokračování a snad i brzký konec nouzového stavu, ale také dlouhodobá opatření, o kterých už nyní mluví někteří epidemiologové. Co přijde dál, po skončení nouzového stavu, lze předvídat ještě obtížněji než kroky české vlády během něj.
Jak moc zasáhne pandemie COVID 19 do světové a české ekonomiky lze nyní jen těžko předvídat. Nečeká nás nejspíš úplně jednoduché období. Čísla o nárůstu nezaměstnanosti v největších ekonomikách světa jsou nejspíš jen první výstrahou. Dopad do daňových příjmů a hospodaření obcí, měst, krajů a státu budeme nejspíš zjišťovat postupně. My si, na rozdíl od státu, nové peníze natisknout nemůžeme, a tak nás bude všechny čekat hledání nové rovnováhy mezi příjmy a výdaji, mezi provozními úsporami a zachováním investic, které mohou podpořit malé podnikatele v regionech rychleji než vypisované vládní programy. Celá řada veřejných služeb nemůže být omezena a otázek na jejich financování zatím spíš přibývá.
Už před víkendem se otevřela některá obchodní centra, bylo umožněno sportování na venkovních sportovištích a řada lidí to bohužel vzala jako signál k tomu, že už je vše za námi. Také výroky některých ministrů v televizi o tom, jak jsme úspěšní, bohužel nepřispívají k tomu, aby uvolnění opatření bylo postupné a odpovídalo nárůstu nemocných. Skvělá čísla z Velikonoc jsou poněkud zkreslena tím, že významně poklesl počet provedených testů, což je vzhledem ke čtyřem týdnům úsilí obsluh odběrových míst a laboratoří zcela pochopitelné. Tleskat proto začnu až v sobotu 18. 4., po výsledcích z pracovních dní, a ještě více za dva týdny, až se zvýšená aktivita lidí projeví ve výsledcích.
Od pondělí 14. dubna se vrací do vlaků průvodčí a do autobusů se bude nastupovat předními dveřmi. Vzhledem k nízkému počtu cestujících a vybavení řidičů a průvodčích potřebnými ochrannými pomůckami se, po konzultaci s dopravci, vracíme po čtyřech týdnech do stavu, kdy se za veřejnou dopravu a její využívání platí.
Radost mi dělá to, že jsme už v minulém týdnu začali s testováním všech zaměstnanců pobytových zařízení sociálních služeb. Cílem je otestovat všechny a test opakovat v pravidelných intervalech. Chceme tak chránit nejvíce zranitelnou skupinu obyvatel, kterými jsou senioři v domovech seniorů a další lidé v podobných zařízeních, a to bez ohledu na jejich zřizovatele. Vážím si toho, že právě senioři jsou skupinou obyvatel, o které se staráte také vy. Šijete pro ně roušky, zajišťuje jim nákupy a stravování nebo dezinfekci.
Právě na ty nejzranitelnější musíme myslet pokaždé, když někdo mluví o nutnosti okamžitého návratu do normálu. Podle nového Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví se fungování úřadů bude přibližovat k normálnímu stavu od 20. dubna a je jisté, že se zajištěním tohoto úkolu budete mít mnoho práce a starostí. Po posledních čtyřech týdnech je jisté, že také s tímto úkolem si poradíte a zvládnete ho.
O končícím dlouhém víkendu jsme díky spolupráci s hasiči a policií rozvezli do všech obcí v kraji druhou zásilku nanoroušek a na jejich výrobě budeme dál pracovat. Lze totiž očekávat, že jejich nošení bude pro některé druhy lidské činnosti nařízené nebo minimálně doporučené i v měsíci květnu. Zatím jsme jich v kraji pro potřebné lidi v první linii vyrobili přes 850.000 kusů. Vám chci poděkovat za pomoc s jejich distribucí všude tam, kde jsou opravdu potřeba. Vyrobit jich dostatek pro všechny obyvatele kraje neumíme.
Ještě jednou vám děkuji za mimořádné nasazení, se kterým pracujete ve svých městech a obcích ve prospěch občanů Libereckého kraje. Poděkování patří všem, kteří vám s tím na obcích a městech pomáhají, od pracovníků vašich úřadů, přes dobrovolné hasiče, zaměstnance příspěvkových organizací a neziskovek, až po všechny dobrovolníky. Velikonoce jsou svátky zrozené naděje, snad nám jí po těch letošních zůstane dostatek. Budeme ji nejspíš opravdu hodně potřebovat.
Martin Půta. hejtman Libereckého kraje