Hejtman: Kraje potřebují prodloužení nouzového stavu do konce května k zajištění ubytování pro uprchlíky

28. 03. 2022 | 18:44

Kraje potřebují prodloužení nouzového stavu, bez něj by nebyly samosprávy schopné tak rychle zajistit kapacity ubytování pro ukrajinské uprchlíky, řekl dnes na dotaz ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Vláda vyhlásila kvůli přílivu ukrajinských uprchlíků nouzový stav 4. března na 30 dnů, teď ho chce prodloužit do konce května, Poslanecká sněmovna by o tom měla jednat v úterý.

hejtmanKancl
archivní foto M. Půty

"Potřebujeme ho k zajištění ubytování bez výběrových řízení, protože oslovujeme nějaký seznam dostupných ubytovatelů. Myslím, že třeba postavit to městečko s mobilních buněk nebo zrekonstruovat nějakou budovu typu bývalého domova mládeže v Zeyerově ulici v Liberci nebo bývalé budovy Skloexportu by bylo v normální režimu mimo nouzový stav otázka tak na rok, a my to musíme řešit v řádech týdnů a jednotek měsíců," řekl k důvodům Půta.

Dnes ráno měl kraj podle něj 71 smluv s ubytovateli, které jsou před podpisem. "Zasmluvňujeme dalších asi 800 lůžek v kapacitách soukromých ubytovatelů, to je kapacita zhruba na dva týdny," poznamenal. Kraj také počítá s vybudováním městečka z obytných buněk s kapacitou až 500 míst v Liberci, podle odhadů to přijde na 65 milionů korun. Zhruba stejnou ubytovací kapacitu by kraj mohl získat i v léta nevyužívané budově Skloexportu v Liberci, kterou si půjčí od státu. Budova je už 15 let prázdná, potřebovat proto bude úpravy, které podle odhadu přijdou zhruba na 30 milionů korun.

Bez nouzového stavu nelze ale podle Půty zajistit ani redistribuci uprchlíků mezi jednotlivými kraji. "Myslím, že nouzový stav tak, jak je zatím pojímán, se nijak nedotýká práv českých občanů, že by jim byla nějak omezována. Myslím, že ty dva měsíce do konce května jsou realistický odhad situace," poznamenal Půta. Pokud bude podle něj válka na Ukrajině pokračovat i v dalších měsících, některé věci bez nouzového stavu dělat nepůjdou. Jen v nouzovém stavu je podle něj například možné nařídit soukromým ubytovatelům ubytování uprchlíků v případě, že by nasmlouvané kapacity už nestačily.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace