Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Investigativní novinařina musí zjistit (vypátrat) něco nového a následně to neprůstřelně odhalit. Ne papouškovat

05. 07. 2025 | 5:00

Jsou dva letní sváteční dny, které po letech svorně vyšly na víkend. Takže si dáme letně laděnou Inventuru. Chcete-li si přesto přečíst něco fantasmagorie z lebek politických aktivistů, zabředněte na jejich web. Chcete-li vidět hodně mizernou investigativní žurnalistiku o dění na liberecké radnici, najděte si ji v archivu veřejnoprávní televize. Já těm paskvilům dosah dělat nebudu.

padle
Nejdiskutovanějším tématem končícího týdne bylo určitě počasí a možnosti koupání v Liberci. Téměř nulové... ilustrační foto

Podotknu jen, že investigativní novinařina musí zjistit (vypátrat) něco nového a následně to, s využitím relevantních zdrojů (ne názorových oponentů), neprůstřelně odhalit. Nikoliv papouškovat (pardon) kecy, které autorovi přeochotně poskytnou úhlavní nepřátelé těch, o nichž tvůrce reportáže něco zjišťuje. To je jen pustá propaganda a především úpadek ČT, kde po odchodu znalců metod investigativní novinařiny nikdo evidentně nezná základní atributy tohoto žánru. Velká ostuda!

Kromě žhavého počasí se ústředním tématem končícího týdne stal páteční blackout, který postihl velkou část republiky včetně mnoha lokalit Libereckého kraje. K rozsáhlému výpadku dodávek elektrické energie do domácností a firem došlo v pravé poledne. Lidé si v lepším případě nemohli ohřát jídlo a dát kafe, v tom horším pak uvízli ve výtahu či v tramvaji. Konkrétně v Liberci přestaly fungovat semafory, obchody, čerpací stanice a ostatní civilizační vymoženosti. Nemocnice uvedla do chodu náhradní zdroje. Internet slábl, mnohé servery měly výpadek.

Ukázkovou ironií však bylo sdělení výše zmíněné České televize, která pro lidi zasažené blackoutem přichystala rozsáhlé kontinuální vysílání a na sociálních sítích vyzývala, aby jej lidé sledovali, že se tam  dozví všechno podstatné. Jak asi, když jim nešla televize a později už ani internet? Jsou to na Kavkách velcí koumáci!

Jako ukázka, kam se lidstvo řítí, když se stává zcela závislým na technologiích, jež jsou zase zcela závislé na zdrojích energie, nic moc... Bez elektřiny nebude nejen světlo a teplo, ale ani jiné zdroje energie či voda, kterou musí do domácností dotlačit nějaké elektřinou poháněné čerpadlo.

Hlásím, blackout nebrat... Mých pět hodin v nefunkční klimatizaci, s padajícím internetem a s rozmrzající lednicí, bylo hodně dlouhých. A navrch obavy, jak dlouho může vydržet baterie počítače, abych mohla udělat svou práci, jíž mám v pátek odpoledne nejvíc v celém týdnu, mi jako vzorek docela stačilo. 

Přežila jsem...

Liberecký kraj chce pokračovat ve fúzi nemocnic v Liberci a České Lípě, nové varianty postupu by měla připravit komise, o jejímž založení rozhodli krajští radní. Kraj původně počítal se změnou stanov a zvolením nového sedmičlenného představenstva, které by obě nemocnice vedlo a jejich spojení k 1. lednu 2026 připravilo.

Proti změně stanov a vedení se ale postavilo liberecké zastupitelstvo, kraj tak musí najít jinou cestu. Nepochybuji, že ji najde, protože i ve špitále musí platit, že kdo většinově vlastní, velí. Jinak to nejde, navzdory vší masírce ze strany odpůrců změn stanov ve prospěch většinového akcionáře. Pacientovi je ostatně úplně jedno, jak a kdo volí orgány nemocniční akciovky. On chce, aby se o něj v nemocnici postarali jak se sluší a patří.

V Jablonci nad Nisou poprvé vyjel poptávkový elektrobus, objednávek přibývalo od prvních hodin provozu. Výhodou poptávkové dopravy je, že dokáže pružně reagovat na zájem cestujících a není pro ni nutné budovat zastávky s bezpečnostními zálivy. Místa pro zastavování jsou označená na sloupech veřejného osvětlení samolepkou se všemi základními informacemi, jak si službu objednat. Malý autobus jezdí ve všedních dnech, dopravu si mohou lidé objednat až sedm dní předem, ale nejpozději 30 minut před jízdou.

Aukcemi zážitků chce Turnov získat peníze na pořízení replik stříbrných židovských rituálních předmětů pro místní synagogu. Pořádat je bude o letních prázdninách, každý týden jednu. Tento týden se draží přespání na hradě Valdštejn v Českém ráji pro dvě osoby. Běžně se tam přespat nedá, vydražitel k Noci na Valdštejně získá i romantickou snídani. Po mém soudu dost dobrý nápad hodný následování. K penězům by tak mohly přijít i další věčně financí lačné památky!

Liberec za finální úpravu frekventované Vítězné ulice zaplatí 71 milionů korun, očekával cenu o devět milionů vyšší. Podle původních záměrů města měla být tato ulice už několik let kompletně opravená, její rekonstrukci radnice zahájila už v roce 2017. Hotový je ale zatím jen úsek od křižovatky s Husovou ulicí dolů ke křižovatce s Masarykovou ulicí.

Na opačné straně ve stoupání ke Štefánikovu náměstí jsou zatím dokončené opravy inženýrských sítí včetně vodovodu a kanalizace a silnice má jen provizorní povrch. Právě v této části budou silničáři od konce léta pracovat. Tak snad to i dokončí, protože radnici v této čtyřletce všechno trvá podezřele dlouho...

První žhavé prázdninové dny odhalily průšvih s libereckou přehradou. Ta už je rozvrtaná a nefunkční třetí léto a je to velká ostuda. Ještě, že máme v dojezdové vzdálenosti přehradu jabloneckou. Pohlednou krásku plnou křišťálově čisté vody teploty odpovídající datu v kalendáři. Zajela jsem tam a bylo plno, přesto ne přeplněno. V mém případě to Tajvan jistí a nezklame ani v největší tlačenici. Nadto tam jsou schody vedoucí přímo do vody, takže se do ní dostane i méně pohyblivý jedinec.

Lesní koupaliště se zase předvedlo. V týdenním hlášení hygieniků o kvalitě vody bylo oznámeno, že vodu ke koupání nevhodnou má v kraji jedno koupaliště, konkrétně to Lesní v Liberci. Na čtvrtém stupni z pětiškálové stupnice je Lesní koupaliště kvůli překročeným limitům pro výskyt ukazatelů fekálního znečištění, což měl podle provozovatele způsobit přívalový déšť. Jakoby se přívalový déšť dokázal jiným koupalištím vyhnout...

A když jsme u toho koupání: V Autocampu Sedmihorky v Českém ráji utonulo v pondělí dítě, záchranáři už mu nedokázali pomoci. Policie okolnosti neštěstí vyšetřuje a vzhledem k věku dítěte drží bobříka mlčení. Takže snad jenom výzva: Buďte opatrní. Na sebe i na všechny ostatní kolem.

A co úplně nového končící týden dal? Železný Brod dokončil výstavbu zavěšené lávky pro pěší přes řeku Jizeru za 41 milionů korun. Na délku má 64 metrů a nad běžnou hladinou řeky je až ve výšce 6,23 metru. Jedná se o konstrukci navrženou ve formě nízkého Vierendeelova nosníku charakteru robustního zábradlí. Celou konstrukci pak podporují pomocná visutá táhla napnutá mezi břehy a vypolohované nízké břehové pylony.

Když jsme u těch lávek... Vyšlo najevo, že se musí téměř na celé léto zavřít lávka přes železniční trať v Dolánkách, čímž se uzavře i jedna z nejfrekventovanějších cyklotras v kraji. Od 10. července do 31. srpna tam nebudou moci pěší ani cyklisté. Zákazové značky tam nebudou na parádu, cesta bude opravdu neprůjezdná. Za sebe konstatuji, že to je rána, protože tahle cesta patří k mým nejoblíbenějším.

A končíme chladivou novinkou: Bedřichov v Jizerských horách získal po dvouletém úsilí všechna povolení pro prodloužení zasněžovacího systému od stadionu v obci ke dva kilometru vzdálenému rozcestí U Buku. Vybudování zasněžování ale závisí na získání státní dotace, o kterou obec usiluje ve zhruba devadesátimilionovém projektu modernizace stadionu. Tento projekt kromě vybudování zasněžování zahrnuje i výstavbu budovy na stadionu, ve kterém bude důstojné zázemí pro běžkaře, pořadatele závodů a Jizerskou o.p.s., jež zajišťuje v zimě údržbu Jizerské magistrály.

Tak snad se peníze na dobrou věc najdou.

Užívejte léta po svém.

Alena Roubalová