Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kdo chce po městech i horách jezdit na kole, už bicykl dávno má. Nečeká, až mu ho formou sdílení pořídí radnice

22. 04. 2023 | 5:00

Končící týden mj. přinesl dvě prezidentské historky. Ta první se vztahuje k nynější hlavě státu, která se příští týden ve středu chystá do Liberce, krom jiného, poklepat na základní kámen nového nemocničního pavilonu - Centra urgentní medicíny. Je to pro krajské město veliká čest, po mém soudu. Jiní se na sítích netají opačným názorem a je to, rovněž po mém soudu, výhradně jejich problém a vizitka.
 

kostPes
Fotkou týdne jsem zvolila tento snímek z FB profilu Hradu Kost. Ten pes je v popředí proto, že čtyřnozí společníci nově mohou s lidmi na prohlídku tohoto pohádkového hradu. Což mnoha milovníkům psů dost zpříjemní výlet, když nebudou muset milánka přivazovat před branou nebo ho riskantně nechávat v autě.

Petr Pavel s manželkou před poklepem zajedou do Nového Města pod Smrkem, živořícího městečka na česko-polské hranici, kde se dají dost dobře zaslechnout příslověčné lišky dávající dobrou noc. Poté prezident, jenž je souběžně i nejvyšším velitelem ozbrojených sil, navštíví liberecké vojenské chemiky. Setkání s veřejností se ve finále návštěvy z Hradu odehraje v Lidových sadech.

Druhá historka se váže k exprezidentovi Zemanovi, jemuž jeho okolí opět přichystalo nebetyčnou ostudu. Kdo si myslel, že už bude od jeho eskapád pokoj, mýlil se. Zeman dělá ostudu, byť už prezidentem pár týdnů není. Pobírá ale stotisícovou apanáž z eráru, tudíž veřejnosti nemůže být jedno, jak s ní nakládá.

Teď si otevřel kancelář, kde míní jednou týdně úřadovat. Teoreticky. Potíž je v tom, že jeho nové pracoviště je drahý komerční byt s bariérovým přístupem, kam se člověk na invalidním vozíku nemůže bez cizí pomoci dostat. Ideální úřadovna pro imobilního člověka to tak rozhodně není, byť mu z rozpočtu nadále platíme ještě  ochranku, resp. osobní nosiče.

Kancelář mu údajně vybrali lidé ze Spolku Miloše Zemana, za nímž stojí nejprovařenější figury z období Zemanovy prezidentské desetiletky. Je až neuvěřitelné, že to opět udělali tak hloupě, směšně a špatně. Není proto divu, že už jde šuškanda, že na té dobré adrese v přepychovém bytě v Dejvicích bude rovnou bydlet exprezidentova asistentka, tedy jeho manželka, a stát jí kromě padesátitisícové měsíční odměny zaplatí i to bydlení. Exprezident pak bude dlít v novém domě v Lánech, a všechno tak vlastně zůstane při starém a nadále na účet státu.

Dobře vymyšleno, efekt ďábelského plánu tak zhatily jen ty schody do "kanceláře". Člověku je až stydno, pokud to není nějaký těžko pochopitelný záměr, jakými jelity se bývalá hlava státu obklopila a i nadále obklopuje.

Tak jsme se zasmáli a můžeme zpátky na sever a ještě na skok do Lidových sadů, kam za pár dní zavítá ten nynější prezident...

Prosklená přístavba s malým sálem, jiné uspořádání foyer a výsuvné terasovité hlediště ve velkém sále, to budou nejviditelnější změny v krajském kulturním centru Lidové sady v Liberci. Má k nim dojít po chystané rekonstrukci interiéru. Bude stát zhruba 200 milionů korun. Kraj na ni získal dotaci z Národního plánu obnovy. Projekt je nyní ve fázi, v níž navržené architektonické řešení schválili památkáři.

A když jsme u novinek vážících se k této lokalitě krajského města, pak jen připomenu, že se otevřel Dětský koutek, ráj všech generací, které tu vyrostly a dnes sem jezdí s vnoučaty a pravnoučaty.

V Jablonci nad Nisou chtějí zavést v sousedním Liberci již vyzkoušenou a nepříliš vyhovující atrakci jménem sdílená kola. Město, ještě o kousek kopcovitější než Liberec, by to letos mělo podle odhadů přijít na 1,35 milionu korun. Radnice teď čeká na nabídky poskytovatelů těchto služeb, na projekt bude žádat dotaci z nového krajského programu na podporu městské mobility, kde jsou k dispozici tři miliony korun. Na kola je šance získat z kraje až půl milionu korun, zbytek bude muset jít z městské kasy.

Ne všichni nad nápadem jásají a liberecké zkušenosti jim dávají za pravdu. V našich klimatických podmínkách vynaložit takové peníze je poněkud bláznivé, nechala se mj. slyšet jablonecká radniční opozice s tím, že je to projekt na pár měsíců. Já to nikomu pískat nebudu, ale chci podotktnout, že ten, kdo chce po Jablonci a okolí jezdit na kole, už bicykl dávno má. Jablonec ani nemá tolik lidí z přechodným bydlištěm, tedy například studentů, kteří kola sice v Liberci využívali hojně (nechtěli se tahat se svým kolem na kolej), ale ne dost.

Sdílená kola už odpískali v Novém Boru, záměr nezískal velkou podporu. Radnice vyhlásila anketu, do které se zapojilo 364 lidí. Pro zavedení služby se jich vyslovilo 173, proti bylo 191 hlasujících, což je 52,5 procenta. Mezi nesouhlasnými stanovisky převážil názor, že by se kola povalovala po městě, případně, že jejich pořízení je s ohledem na rozlohu města zbytečné. A mají pravdu. I tady platí, že kdo chce po Novém Boru a jeho nádherném okolí jezdit na kole, už ho dávno má.

Fakt netuším, kde se bere názor, že sportuchtivý jedinec čeká, co mu radnice zařídí, aby se mohl pohnout. V Praze je sdílená mobilita něco jiného, tady ji místní používají především jako přibližovadlo na MHD a početní přespolní (v Praze dočasně bydlící či cizinci) pak jako kratochvilnou záležitost. Mocně se tu ovšem buduje infrastruktura a je tudíž na kole i kudy a kam jezdit. Což se o Liberci a Jablonci s jednou letitou cyklosezkou a pár štětkou nalinkovanými cyklotrasami fakt říci nedá.

Turistický autobus z Liberce na Ještěd, který by měl částečně nahradit zničenou kabinovou lanovku, začne jezdit nejdřív v červenci, kdy má skončit rekonstrukce silnice z Výpřeže směrem na Světlou pod Ještědem. O tom, zda linka skutečně vyjede, ale není zatím rozhodnuto. V přípravě se ale pokračuje.

Autobus by měl turisty vozit z Liberce od konečné tramvaje v Horním Hanychově na parkoviště u Horské chaty Ještědka pod vrcholem. Jsou tam velké problémy jak z pohledu bezpečnosti, tak samotného provozu. Ta silnice je úzká, extrémně vytížené by bylo vozidlo při pendlování, je tam ale také velký provoz koloběžek a kol. Už při zkouškách autobusů se ukazuje, že tam budou muset být semafory v horní části kolem skály. Proto je na zvážení, zda by to bylo bezpečné a efektivní, vypočetl krajský náměstek pro dopravu s tím, že Kraj chtěl původně autobusy na Ještěd zavést už loni v létě, kvůli rekonstrukci silnice to ale odložil. Tak se necháme překvapit.

Když už jsme na Ještědu, pak je třeba zmínit ještě petici na podporu obnovy kabinové lanovky na Ještěd v jejím dosavadním provedení, to znamená jako kyvadlovou v její původní trase. Z možných řešení se totiž zatím jako nejpravděpodobnější jeví varianta, kdy kyvadlový systém se dvěma protijedoucími kabinami bude nahrazen oběžným systémem s menšími kabinkami pro osm až deset cestujících. Zároveň by měla být trasa prodloužena o několik set metrů ke konečné tramvaji v Horním Hanychově. Což se autorům petice nelíbí.

Na rozdíl od jiných obyvatel krajského města, kterým se takové řešení naopak líbí hodně. Model Bublina s dolní nástupní stanicí hned na konečné tramvaje, to by byla světová rarita! A asi to stejně nebude veřejnost, kdo bude ve finále o podobě lanové dráhy rozhodovat. Provoz lanovky, pokud vůbec nějaký bude, musí mít především ekonomiku, protože dalšího Otesánka, spolehlivě odsávajícího z rozpočtu města desetimiliony, si Liberec dovolit nemůže. Už mu jich na krku visí dost a soustavně přibývají.

Čeká ho mj. oprava Uranu. Liberec dostal v soutěži na rekonstrukci této sedmipodlažní úřednické budovy, která silou vůle stále stojí vedle autobusového nádraží, tři nabídky. Včetně DPH jsou v rozmezí zhruba od 131,5 milionu po 140 milionů korun. Všechny jsou tak pod maximální cenou, kterou radnice stanovila ve výši 141,8 milionu. Nyní se budou nabídky vyhodnocovat a když vše dobře dopadne, mohlo by vedení města koncem června podepsat smlouvu a hned vzápětí zahájit rekonstrukci.

Vývoj má i "Drahoušek bazén": Odhadovaná cena za modernizaci bazénu v Liberci se už blíží k půl druhé miliardě korun, ještě nedávno město uvádělo zhruba miliardu. Vedení radnice ovšem stále neví, z čeho svoji největší stavební zakázku za posledních víc než deset let zaplatí. A město uspořádá v úterý 25. dubna v 17:30 hodin v Kině Varšava ve Frýdlantské ulici veřejné představení projektu s názvem Rekonstrukce městského plaveckého bazénu v Liberci. Tak si to běžte poslechnout na vlastní uši, ať máte informace z první ruky a od povolaných osob. Jako bonus pak získáte jistou dávku imunity vůči propagandě, která se kolem bazénu zákonitě začne šířit ve velkém.

Předtím si ale užijte teplý víkend, po mém soudu letošní první slunečný. Kola už jsou připravena...

To zas bude v Jizerkách nebo kolem Jizery Václavák. I bez zahuštění sdílenými koly.

Alena Roubalová