Koupili zámek a vymýšlejí, jak to udělat, aby jim tam nechodili lidi. Útvar controllingu v zámeckých komnatách – to nevymyslíš
Tady čtu na iksku (X), že současná vláda způsobila, cituji: historický propad životní úrovně, rekordní zadlužení, zvyšení daní nebo brutální zdražení. Autorem komentáře s těmito „objevy“ je ten, kdo se chce do premiérského úřadu prolhat na podzim.
Nejlegračnější na tom prozatím je, že se „autor“ tváří jako pisatel té perly, a přitom celý národ ví, že nedokáže sestrojit větu rozvitou, která by začínala i končila. Komentátor!
No, nevím. Už mnoho let létáme k moři hned, jak „odplují kry“, tedy na konci května. A poslední roky je čím dál tím větší problém koupit vyhovující zájezd. Vyprodáno, hlásí cestovky, když chceme jet na jih v množství větším než dva. Vyprodáno, hlásí aerolinky, když si chceme jako parta sestavit zájezd bez cestovky. Ubytování je dost, letenek se nedostává. Vyprodáno bývá už od zimy.
Letos to bylo obzvlášť složité. Nakonec se zadařilo, ale potíže byly. Aby ne, když zjara k moři létá stále více lidí nejen důchodového, ale i mladého věku, kteří už přišli na to, že se v letních měsících nebudou nikde tlačit ani se nikde pařit. A také ti, kteří si to hodlají zopakovat ještě na podzim.
Vím to, já se s těmi penzisty a rodiči s dětičkami, kteří si stejně jako my vyrazili k moři, bavím...To je jen podotek k tomu, jak se „všem“ hrůzostrašně snížila životní úroveň, jak tvrdí ten sedmilhář.
Zvýšení daní? Tento týden dorazily výzvy k zaplacení daně z nemovitostí a v našem případě jsou stejné jako loni. A brutální zdražení? To ano, zejména potravin, jablek, brambor, chleba a tak. Nevíte někdo, kdo je v této zemi největším producentem zemědělských produktů s téměř monopolním postavením a tudíž i vlivem na cenotvorbu?
Zkuste si koupit buřta, aby vám z něj „nevykouk“ strejda AB. U buřtů z nejmenovaného masokombinátu je to zdražení viditelné, protože například u nás se špekáčky kupují zpravidla jen na čarodějnice. A nejsou-li k mání jiné, musíme koupit i tyhle exponáty ze zobáků, pařátů a drůběžího separátu. Loni se kilo dalo pořídit do stovky za kilo, letos už byly za 160.
Takže podobné, pardon, kecy od toho, kdo lidem jídlo soustavně zdražuje a mocně z toho těží, považuji za nebetyčnou drzost.
Tak raději něco normálního: V údolí řeky Jizery přibyl další úsek cyklostezky Greenway Jizera, je mezi Železným Brodem a Líšným na Jablonecku. Vybudování čtyřkilometrové trasy v náročném terénu stálo 92 milionů korun, dvě třetiny nákladů pokryla dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Pro cyklisty bude nový úsek otevřený od třetí květnové neděle, to jest tento víkend.
Jako rekreační cyklista vítám každý metr nové cyklostezky a nechala jsem si vysvětlit, cože na té železnobrodské trase kolem Jizery stálo 92 milionů. Vždyť je to 23 milionů na kilometr, chcete-li, 23 tisíc korun na metr. Reálií znalí mě ujistili, že to byla složitá stavba. Velká část cyklostezky vede po novém náspu z balvanů mezi železniční trati a Jizerou. A bylo potřeba vybudovat dva mosty, což byly požadavky správců toku a železnice. Vyjednávání o podmínkách trvalo pět let...
Každopádně si říkám, že ony by se ty peníze tak jako tak „prokalily“ jinde, takže kus nové cyklostezky je vlastně fajn. Zejména tam, kde se doteď muselo jezdit po hodně rušné úzké silnici s kolonami aut v zádech. Na silnici mezi skalami a řekou se (v lepším případě) předpisově cyklisté předjížděli hodně složitě...
Za dobře utracené peníze považuji i situaci, kdy s udržením kvality vody na přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou pomůže i letos v létě ultrazvuk. Metoda se osvědčila, radnici to přijde téměř na 630.000 korun. Ultrazvukové vysílače by měla odborná firma na hlavní nádrž instalovat v polovině června a zůstanou tam zhruba do poloviny září.
Uvážíme-li, že jablonecká přehrada aktuálně supluje i přehradu libereckou, kde se cosi kutí už několikerou sezonu a koupat se tam nedá, tak je to výborná investice za pár korun. Když se totiž v červnu vrátíte od toho výše zmíněného moře, pak na čistotu vody v tuzemských koupalištích hledíte hodně. Komu by se chtělo do stoky.
Na hlavní most přes Jizeru v Semilech se po rekonstrukci v pátek vrátily automobily. Chodci mohli nový most používat už více než týden, ale auta přes vodu nemohla. Most je součástí krajské silnice druhé třídy 289, pro vozidla byl zavřený od konce loňského května.
O minulém prodlouženém víkendu jsme se tady pohybovali na dvou kolech a byl docela rébus v Semilech od někud někam dojet. Proto se nedivím, že nad zprovozněním mostu patřičně jásají všichni řidiči.
Most sice ještě není zcela hotový, ale hlavně, že už je zprůjezdněný. Dál se bude pracovat na schodištích či na cyklostezce.
V krajském Liberci se zase schyluje k zahájení nejnutnějších oprav zdejšího zámku, který si město pořídilo do majetku za 81 milionů korun. Nakupovalo loni od soukromého majitele, který netušil, co s ním. Nejnutnější oprava zámku si vyžádá až 50 milionů korun.
Památkově chráněná stavba bude sloužit úředníkům města, základní umělecké škole a nejspíš i organizátorům animovaného filmového festivalu Anifilm. Práce patrně začnou v příštím roce. Úpravy se budou týkat nezbytných zásahů stavebního charakteru hlavně do střední části, takzvaného nosticovského křídla, kde město bude opravovat hlavně střechu a terasu, kde zatéká.
Částečnou opravu potřebuje i redernovské "červené" křídlo, které budou využívat magistrát a základní umělecká škola. Chybí tam zejména funkční toalety a bezbariérový přístup.
Někteří úředníci města by se do zámku měli přestěhovat ještě před zahájením opravy, letos na podzim. Vedení města by tam rádo umístilo odbory, které primárně nefungují na setkávání se s občany. Konkrétně se jedná o oddělení dopravních staveb, controllingu a energetiky.
Jasně, koupili si zámek a vymýšlejí, jak to udělat, aby jim tam nechodili lidi... Útvar controllingu v zámeckých komnatách – toť nápad hodný jedině tohoto vedení krajského města.
Užívejte víkend. Například na Valdštejnských slavnostech, které se rozrostly do podívané evropského formátu.
Alena Roubalová