Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

S kvalitou vody na přehradě Mšeno v Jablonci pomůže i letos v létě ultrazvuk

14. 05. 2025 | 12:17

S udržením kvality vody na přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou pomůže i letos v létě ultrazvuk. Metoda se osvědčila, radnici to přijde téměř na 630.000 korun. Ultrazvukové vysílače by měla firma Photon Water Technology (PWT) na hlavní nádrž instalovat v polovině června a zůstanou tam zhruba do poloviny září, řekla dnes na dotaz ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová.

vodajablonec4
Foto: Artur Irma

Ultrazvukové vysílače budou zhruba 30 centimetrů pod hladinou na plovákových nosičích, energii k jejich provozu zajistí integrované solární panely. Dva plováky jsou vždy umístěné tak, aby vliv ultrazvuku pokrýval i pláže na obou březích přehrady. Technologie je šetrná k životnímu prostředí, bezpečná pro ryby i ostatní vodní organismy a nezpůsobuje únik toxinů do vody. Kromě sinic je účinná také proti takzvané zelené vodě, tedy zeleným řasám. Dodavatel zajistí kromě instalace i monitoring kvality vody.

Jablonecká přehrada patří k oblíbeným rekreačním místům, za pěkného počasí tam míří nejen tisíce místních, ale i lidé z okolí včetně sousedního Liberce. Navzdory vysoké návštěvnosti se v posledních letech daří udržet vodu po většinu sezony vhodnou ke koupání. Zvýšené množství sinic a zákaz koupání tam platil naposledy koncem srpna 2018. Loni si podle hygieniků přehrada udržela po celou sezonu vodu čistou - tedy modrého smajlíka. Přechodné zhoršení zaznamenali hygienici jen v posledním srpnovém týdnu.

I když je přehrada ve vlastnictví Povodí Labe, město řeší kvalitu její vody dlouhodobě. Jablonec vybudoval kanalizaci v oblasti východního i západního břehu, aby znečištění, které přispívá k množení toxických sinic, přicházelo do vody co nejméně. "S libereckou společností Photon Water Technology spolupracujeme od roku 2019, ultrazvuková zařízení přispívají k potlačení rozvoje sinic a řas v nádrži," řekla Fričová.

Na druhé přehradě jablonecké kaskády jsou zase plovoucí zelené ostrůvky, které v podstatě fungují na principu kořenových čističek. Rostliny odebírají z vody živiny a hlavně fosfor, který je pro sinice důležitý. Ostrůvky jsou přírodě blízkým opatřením, navíc si je oblíbili kachny a další ptáci, jako úkryt je využívají i vodní živočichové a ryby. "Jednou ročně je stačí posekat, jinak velkou péči nepotřebují," dodala Fričová.

čtk