Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Martin Půta jde do boje o křeslo hejtmana počtvrté. Do Senátu chtějí Lena Mlejnková a Ondřej Lochman

14. 06. 2024 | 17:54

Kampaň před krajskými a senátními volbami dnes na Malé Skále na Jablonecku zahájili Starostové pro Liberecký kraj. Představili padesátičlennou kandidátku pro krajské volby v Libereckém kraji, kterou znovu povede současný hejtman Martin Půta, a také dva kandidáty do Senátu.

hejtmanZZSfb
Hejtmanský rekordman Martin Půta.

V obvodu 35 na Jablonecku bude kandidovat starostka Semil Lena Mlejnková. V obvodu 38 na Mladoboleslavsku, kam patří i 16 obcí Turnovska, se o místo v Senátu uchází bývalý starosta Mnichova Hradiště, poslanec Ondřej Lochman (STAN).

"Rádi bychom ve volbách uspěli, za úspěch budeme považovat vítězství ideálně s větším procentuálním podílem než v minulých volbách. Naším cílem je pokračovat v dobré správě kraje, dál ho rozvíjet, rozvíjet další projekty, které jsme v těch minulých čtyřech letech začali, ať už to je Crystal Valley (Křišťálové údolí), Liberecký kraj sobě, podpora inovací. Samozřejmě chceme dokončit důležité infrastrukturní projekty, jako je krajská nemocnice a víc investovat do středních škol, jako do nástroje, kterým můžeme ovlivnit budoucnost kraje a to, jak se budou děti v našem kraji vzdělávat," řekl Půta.

Starostové pro Liberecký kraj poslední troje krajské volby vyhráli, v roce 2020 jim hlas dalo 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO, jež má deset křesel, Piráti a ODS mají po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, získala tři mandáty. Kraji vládne koalice Starostů, Pirátů a ODS, s pohodlnou většinou 32 hlasů. ANO a SPD zůstaly v opozici. I v případě, že by tentokrát získali nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, nechtějí Starostové vládnout sami. "Rádi bychom pokračovali v současné koalici," dodal hejtman.

Do kampaně plánují dát Starostové kolem sedmi milionů korun. Bude podle Půty hlavně kontaktní. "V tomto týdnu jsme vylepili nějakou malou část billboardů, která má upozorňovat na to, že už za 97 dní od dnešního dne budou krajské volby," poznamenal. Přes prázdniny se chtějí Starostové s lidmi potkávat na nejrůznějších akcích a představovat méně známé turistické cíle v kraji. Ostrou kampaň plánují podle Půty odstartovat na konci letních prázdnin, kdy představí i konkrétní témata volebního programu.

Lena Mlejnková, starostka Semil. Foto: archiv

Kandidátka do Senátu na Jablonecku Lena Mlejnková je od roku 2015 s malou přestávkou starostkou města, v této funkci je připravena pokračovat i v případě zvolení do Senátu. "Chtěla bych, pokud se stanu senátorkou, dostarostovat jako neuvolněná, protože v Semilech jsou velké projekty, které bych ráda dokončila a vím, po vzoru Michaela Canova (senátor a starosta Chrastavy), že to lze skloubit časově i pracovně. V krajském zastupitelstvu bych chtěla být pouze řadovým členem," řekla Mlejnková, která je zároveň šestkou krajské kandidátky.

čtk