Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Moje skandální odhalení: Dolanský dostal peníze za to, že z něj Metrostav udělal hlídače na stavbě, a Půta za to pyká!

08. 02. 2025 | 5:00

Není nic staršího než včerejší zprávy, učili nás na novinářské fakultě a já na to čtyřicet let, co jsem u řemesla, dbám. Proto sázím na aktuálnost jako na jeden z rozhodujících atributů poctivé novinářské práce. Velké poděkování za zpracování středečního soudu a následných informací spojených s hejtmanem Martinem Půtou patří ČTK.

ZásadaPsi
Foto týdne (spojitost s obsahem vedlejšího článku je čistě jen náhodná): Odsouzení z rýnovické věznice pomáhali s přípravou Mistrovství ČR ve sprintu psích spřežení v Zásadě. Deset odsouzených dobrovolně vytyčovalo trasy, stavělo zázemí a zasněžovalo přejezdy. Foto: X/Vězeňská služba České republiky

Hejtman Libereckého kraje se totiž první únorovou středu dočkal pro mnohé šokujícího, podmíněného, ovšem pořád jen nepravomocného rozsudku. Okamžitě se proti němu odvolal, protože to, co je mu kladeno za prokázanou vinu, je (viděno zvenčí) zvráceně komické. Vlastně ale velmi tragikomické. Potvrzuje, že v této zemi může být člověk odsouzen i za skutek, jenž se sice nestal, ale státi se mohl.

Což není dobrá zpráva pro ty, kteří se dostali na základě vybájených udání a smyšlených dějů do spárů tuzemské „spravedlnosti“. K odsouzení už nejsou potřeba důkazy. K odsouzení a zostuzení postačí například jen „správně“ nasměrovaný výklad odposlechů, kdy se o vás baví jiní...

ČTK dokázala spletitou dotační causu, k níž se někdy kolem roku 2013 „přimotal“ i tehdy nový hejtman, pokrýt profesionálně, nestranně, rychle a tudíž po mém soudu příkladně. Však její zpravodajský servis přejali snad úplně všichni odběratelé, jen někteří z nich se pod cizí práci, kdy zaměnili pouze pár slov v reliefu (dnes perexu) a max. přidali přímou řeč, tradičně podepsali jmény či zkratkami.

No a pak tu je exemplář jednoho místního pisálka, který, až když bylo po všem, bohapustě vykradl články ostatních a přidal k tomu pár vlastních mouder.

Amatérsky, místy bohužel až legračně, dění u soudu pokryla veřejnoprávní Česká televize, která zdejším zpravodajům poslala i posilu z Prahy. Jenže ta posila se vůbec nestačila ve spletitém příběhu zorientovat a v přímém vstupu pletla statisíce, o které původně v obžalobě šlo, s miliony. Jistě, podezření z korupce za 830 milionů, jak reportovala ta mluvící hlava, vypadá dramatičtěji než za 830 tisíc. Ne, nebyl to jen jeden přebrept. O milionech byla řeč v celém příspěvku.

Omluvou budiž oné reportérce fakt, že se v aktuálních kauzách, pokud se vůbec šetří, řeší korupční jednání za stamiliony až miliardy. A to mladé děvče nepobralo, že se k soudu, jenž se vleče osm let (!) může dostat i věc, kdy nebyly vyplaceny vůbec žádné veřejné peníze, údajné úplatky byly původně ve statisících a nakonec se roční podmínka udělila za kontroverzně prokázaných tisíců třicet.

Vcelku trapný byl i nejistý rozhovor liberecké zpravodajky s čerstvě odsouzeným hejtmanem. Na první dobrou bylo patrné, jak je jí místní politika cizí a jak tápe. Neschopnost doptat se při nezodpovězení položeného dotazu byla nepřehlédnutelná.

A pak tu máme SeznamZprávy. V monitoringu Půtovy causy mi neunikl jejich podcast, v němž k mému zděšení, bez jakékoliv oponentury, účinkoval ten opisoválek z místního propagandistického webu. Bájil, aniž by se k jeho konstrukcím mohla vyjádřit protistrana. Což je velmi špatná vizitka pro Seznam, jedno z nejsledovanějších on-line médií v zemi.

Hlásný trouba libereckých politických aktivistů asi nebude ten správný „morální“ maják, který by měl komentovat děje, jichž se účastnil v žoldu Půtových politických nepřátel, kteří celou causu svým soustavným bonzováním odstartovali, jak se dnes chlubí.

Vraťme se ale k nepravomocnému rozsudku nad hejtmanem Martinem Půtou: Po dvanácti letech nevybíravé dehonestace ze strany politických aktivistů (tak dlouho zatím trvalo vyšetřování + soudy), jsme se dozvěděli, že je Půta vinen a podmínkou se zkušební dobou na dva roky plus pokutou 50 tisíc „odměněn“ za to, že měl zorganizovat, aby jeden jeho známý jménem Jaromír Dolanský dostal za práci pro stavební firmu jménem Metrostav 30 tisíc. Takže Dolanský dostal peníze za to, že mohl pro Metrostav dělat hlídače na stavbě, a Půta za to pyká!

Tomu zase já říkám skandální odhalení!

Je fakt komické tvrdit, že Dolanský mohl pro Půtu shánět nějaké kompro. Když měl bezpečnostní agenturu, hlídal u pultu centrální ochrany obchody a kanceláře. Když jeho D+D skončila, začal se věnovat dobročinnosti, což se se sháněním v politickém boji upotřebitelných informací příliš nerýmuje. Sháněče informací si naopak "pásla" Změna a její poskoci. Plně k dispozici měli i stranický internetový orgán, který, plně placen z veřejných peněz, pilně špinil (a dodnes špiní) všechny, kdo se s vybájenými příběhy odstřelujícími hejtmana Půtu neztotožnili.

Vím to, nechutně umazali i mne.

Jsem pamětník té doby. Tenkrát existovala komplikace, když se na seznamech nalezených v kanceláři Metrostavu, z nichž orgáni činní v trestním řízení dovodili, že je to přehled budoucích úplatků, objevila i přezdívka pro tehdejšího šéfa Změny. Nejčistší byl na seznamu hned pod Nejvyšším. Aktivistické propagandě tehdy dalo hodně práce zaměřit pozornost pouze na Nejvyššího. Nejčistší jim to koneckonců usnadil sám, když postupně zmizel v propadlišti dějin. A přestal všechny, i orgány státní moci, zajímat.

Pro kontext připomenu, že se Půta, Dolanský a regionální šéfové Metrostavu znali z doby povodní, jichž se roku 2010 Hrádek nad Nisou, kde Půta starostoval, stal smutnou ikonou. A političtí aktivisté, tehdy sešikovaní pod politickou firmou Změna pro kde co, byli ti, s nimiž z mladické politické nerozvážnosti v části svého prvního hejtmanského funkčního období vstoupil Martin Půta do krajské koalice.

Když po dvou letech pochopil, co jsou zač (jeho náměstkyně nic moc pro Kraj nedělala, jen běhala v pracovní době po horách, šéf koaliční partaje vůbec nevstoupil do krajské vlády, aby měl čas na svůj lépe vynášející "protikorupční" byznys, například) bylo už na něj uvařeno, a jak se ukazuje po dvanácti letech, i notně zavařeno.

Tehdejší protikorupční étos, v němž podnikala právě Změna, tak kolem roku 2014 teoreticky smetl i hejtmana. Jenomže prakticky to bylo jinak. Hejtman i s obviněním a obžalobou na krku plus jedním osvobozujícím rozsudkem vyhrál už troje krajské volby a je počtvrté hejtmanem. Z čehož se jeho političtí odpůrci mohou pominout. Oni za tu dobu stihli jen únik do, bohužel stále tupě hlasité, bezvýznamnosti.

Zda tehdy chtěl Martin Půta pomoci Metrostavu získat zpátky peníze, které firma předem nasypala do záchrany kostela sv. Máří Magdaleny, projektu, jenž postupně ztrácel důvody pro dotační podporu, vědí jen ve věci zainteresovaní. Pokud jsou ještě naživu...

A upřímně: I kdyby chtěl, a udělal to jako dobrý skutek, není to po mém soudu nic, kvůli čemu by měl sedět v lavici obžalovaných. Stejně jako není nic odsouzeníhodného na tom, že pomohl člověku v nouzi sehnat alespoň nějakou práci.

Kdyby za tohle měly padat tresty, mohly by mít všechny tuzemské politické orgány a státní instituce filiálku v base.

Politická dohra Půtova problému je ovšem dramatičtější, než si zaslouží. Hejtman je aktuálně nepravomocně odsouzen kvůli přijetí úplatku, který, pokud tak chceme nazývat oněch 30 tisíc pro Dolanského, skončil v cizí kapse. Že ho opozice okamžitě vyzývá k rezignaci je folklor, stejně jako reakce pohrobků Změny, kteří se cítí býti hrdiny, jejichž přičiněním causa vůbec vznikla.

Opoziční ANO je se svou argumentací, proč Půta nemůže být nadále hejtmanem, vcelku směšné, protože jeho majitel má obdobný problém už 10 let a taky pořád „drží“. A koaliční SPOLU, které má pocit, že drží hejtmana pod krkem a přispělo tím k hlasování o jeho budoucnosti na krajském zastupitelstvu? (Mimochodem, to se bude konat v den, na který připadá Vítězný Únor...).

Kdyby mělo SPOLU jinou možnost, než sestrojit náhradní koalici s ANO a podporou SPD, budiž. Ale taková alternativa neexistuje. Varianta, že SLK navrhne jiného hejtmana, je pravděpodobně sci-fi, protože Starostové stojí za svým lídrem dost odevzdaně. Proto SPOLU buď jen mediálně ukazuje svaly, nebo chce urvat co nejvíc.

Na hejtmana by možná v křehké sestavě s ANO dosáhlo, protože lídři ANO už mají plné úvazky jinde a Kraj by mohli řídit jen jako vedlejšák, ale tím by roli příslovečného jazýčku na vahách SPOLU přenechalo SPD. Což je situace, o niž snad nestojí ani jedna parta.

Uvidíme po koaličním jednání. Tam se rozhodne, hodně daleko od kamer a tiskovek. Čtvrteční návštěva Martina Půty u  premiéra Petra Fialy na úřadu vlády, kdy se prý mělo jednat jen a pouze o Ještědu, přece jen dává jistou naději.

Chaos a soustavná přetlačovaná je to poslední, co Kraj pár měsíců před parlamentními volbami, do nichž se pochopitelně propisují nálady v regionech, potřebuje.

Užívejte víkend, příští týden a patrně i celý únor budou evidentně výživné.

Alena Roubalová