Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Pokračující primátor by se měl mít na pozoru před namachrovanými egy s nulovým tahem na branku

08. 10. 2022 | 5:00

Jako příslovečných hub po dešti přibývá ve veřejném prostoru sdělení, kde všude už mají nové radniční a obecní vlády. V Liberci, dva týdny od voleb, existuje shoda, že to spolu dají dohromady vítězní SLK a o kousíček horší ANO. Velká koalice, takže nic moc zajímavého, dramatického a převratného.

LBkrizovatka1jungmanIrma
Foto týdne: První říjnový týden začal všeobecným chaosem v centru Liberce. Doprava v krajském městě hned v pondělí ráno zkolabovala, kolony aut stály po celém městě. Souběžně začaly dvě velké silniční stavby pod nádražím a pokračují práce na průtahu městem zúženém kvůli výstavbě dvou mostů. Foto (už bez front): Artur Irma

Zatím budoucí vládci nad městem mají shodu na deseti prioritách, které by chtěli v tomto volebním období realizovat. Mezi ně patří výstavba městských bytů, výstavba silnice Nové Pastýřské a opravy zhruba 50 ulic včetně dokončení rekonstrukce Vítězné a Sokolské ulice, revitalizace sídlišť, úpravy okolí přehrady a Tajchu, rekonstrukce šesti základních škol, modernizace bazénu a získání pozemků pod lanovkou do majetku města.

Až na tu lanovku zbyla v zásobníku s krycím názvem Slibem nezarmoutíš téměř všechna předsevzetí z minulého a patrně i předminulého volebního cyklu. Tak moc je rozvoj Liberce zabrzděn a na odbrzdění je tudíž opravdu nejvyšší čas. Snad nastane, když se rýsuje pouze dvojčlenná koalice a bude tolik vzývaný "klid na práci".

Z kuloárů ovšem prosakují zvěsti, že se koaliční idylka zadrhla na personáliích. Jak se ostatně dalo předpokládat. Jako obvykle je málo zájemců o ekonomické gesce, kde se nic "neokecá" a příliš popularity nenesou, zato je tuze zájemců o školství, kulturu, sociálno a další "měkké" gesce. A pak samozřejmě o rozvoj a investice.

Na tyto posty mají obě koaliční partaje vážné zájemce, kádry s minulostí i budoucností, jimž opravdu sebevědomí nechybí. Celé to patrně spěje do fáze, kdy se začne užívat sousloví "přes to vlak nejede", na tom jménu trváme.

Tady se zřejmě bude muset směnit něco za něco, zvlášť když se poměry v radě mají ustálit na 5:4 pro Starosty. Což je pro ANO lapálie, protože v případě nesouladu bude vždycky v menšině. Proto musí mít všechny své priority zakotveny předem ve smlouvě. Vždyť lidé z ANO moc dobře vědí, s kým mají tu čest. Ve vedení města se nepřepřahá, nýbrž pokračuje. Jen se mění a teoreticky redukuje obsazení, charaktery zůstávají.

Primátor, který ve finále bude za všechno odpovědný (a bude vysoce pravděpodobně kroutit druhý cyklus), by měl už v počáteční fázi dbát, aby postavil tým schopný též akce. To aby za jeho osmi lety v čele stotisícového města zůstalo víc než obrázky a vrchovatě záměrů. Už proto by se měl mít na pozoru především před namachrovanými egy s nulovým tahem na branku. Dokáže-li to ještě vůbec, po tolika letech "drbání pod bradou", vyhodnotit.

Uvidíme, co volební období 2022 - 2026 Liberci přinese.

Úplně hotovo a v příslovečným "prstem v nose" už mají v České Lípě, kde se vítězné hnutí ANO dohodlo na pokračování koalice s uskupením Živá Lípa. V zastupitelstvu bude mít silnou většinu 19 z 25 mandátů. ANO přitom žádného partnera nepotřebovalo, volby vyhrálo s výrazným náskokem v zastupitelstvu má i bez koalice nadpoloviční většinu 13 mandátů.

Komunální volby přinesou zřejmě změny i do vedení Libereckého kraje. Náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost Dan Ramzer (ODS) chce být znovu starostou Frýdlantu. V takovém případě bude ale muset na svůj post ve vedení kraje rezignovat - podle koaliční smlouvy je od 1. července 2021 funkce hejtmana, náměstků a členů rady kraje neslučitelná s výkonem funkce starosty, primátora nebo uvolněného člena jakéhokoli orgánu obecní samosprávy.

To je sice správné, ale zákaz kumulace uvolněných funkcí, jak svým koaličním partnerům ordinuje SLK, by se měl propsat i do dalších pater politiky. Takový staronový senátor za Liberecko a SLK je souběžně mj. uvolněným starostou i senátorem. Nic proti tomu nemám, ale nějaké principy by měly v politice platit obecně, nejen tam, kde si to, po neblahé zkušenosti, dobrovolně zakážou.

Tento týden přinesl hlavní cenu mezinárodního libereckého festivalu Sportfilm filmu Zátopek. Poprvé organizátoři inovovaného festivalu udělili i cenu Paprsek odvahy a naděje Věry Čáslavské, kterou chtějí každoročně oceňovat sportovní osobnosti nejen za jejich výkony, ale i vystupování. Jako první tuto cenu obdržel judista a dvojnásobný olympijský vítěz Lukáš Krpálek.

Zátopka jsem viděla a za sebe: Dobrý. Sice jsem moc nepochopila, proč už byl ke zhlédnutí na slovenské veřejnoprávní televizi (v původním znění česko/anglicky, naštěstí se nedaboval do slovenštiny) a v té naší se dosud nevysílal. Zřejmě si ho dramaturgie ČT nechává na nějakou slavnostní příležitost. Až nastane, podívejte se. Václav Neužil v hlavní roli je fakt borec.

Borec je i majitel harrachovské sklárny. Rozhodl se kvůli vysokým cenám plynu zastavit v listopadu výrobu a na dva měsíce vyhasit sklářskou pec. Většinu z 90 zaměstnanců plánuje propustit a nabrat zpátky v lednu. Chce totiž opět začít vyrábět od poloviny ledna. Zatímco letos firma musela nakupovat plyn za spotové ceny v průměru za 200 eur za megawatthodinu (4900 Kč), na příští rok má plyn zajištěný za výrazně nižší cenu 26 eur (640 Kč).

Propaganda tento příběh jedné z nejstarších českých skláren použila proti vládě a její snaze poprat se s energetickou krizí, ale evidentně přehlédla, že pro majitele sklárny je lacinější překlenout kritické období odstavením výroby a odesláním lidí na pracák. Dostanou totiž slušnou podporu a v lednu se mohou vrátit. Kdyby měl všem vyplácet odstupné, vyšlo by to daleko dráž.  

Rozhodně ten postup nekritizuji, protože každý dělá, co umí. A pokud se vyzná i v pralese tuzemských norem vztahujících se k pracovně-právním vztahům, je to rozhodně jeho bonus. Dnes se sice hojně používá "podnikatelský" model kapitalizace výnosů a socializace nákladů, ale to je špatně. Proto je pořád takový povyk, že stát firmám málo pomáhá. Z čeho, když přes 90% státního rozpočtu požírají zbytnělé mandatorní výdaje? Jedině na dluh.

Po dvou volebních víkendech tu máme konečně jeden úplně obyčejný. Podzimní a snad i slunečný. Tak si ho užijte na plný výkon.

Alena Roubalová