Za pár minut, když si příroda usmyslí, je všechno naruby a jinak. Jihomoravské tornádo je toho dokladem
Cokoliv se v tomto týdnu stalo do čtvrtečního večera je nepodstatné ve vztahu k tornádu, které doslova zpustošilo sedm obcí na jižní Moravě. Shodou okolností i tam jednala v poslední čtvrtek v měsíci zastupitelstva a než stihla doprojednat například plán investic na roky následující, bylo všechno jinak. Mnohdy bylo po všem.
Tamní lidé přišli o bydlení, zdraví a zatím pět z nich bohužel i o život. Apokalypsa, jak ji našinec z uctivé vzdálenosti sleduje naštěstí jen v médiích, je hrozivá. Za pár minut, když si příroda usmyslí, je všechno naruby a ledacos se náhle zdá malicherným, hloupým, zbytečným.
Hasičský záchranný sbor LK vyslal hned ve čtvrtek večer na místo neštěstí psovody a statika a Liberecký kraj vzápětí nabídl finanční pomoc. Materiální a finanční podpora postiženým se už roztočila do nejvyšších obrátek a lidská solidarita funguje bezvadně. Díky všem.
Přeji na jižní Moravu hodně sil, protože se zase potvrdí, navzdory četným proklamacím všech politiků, kteří se na místo katastrofy slétli jak kobylky, staré české moudro, že nejúčinnější pomoc se vždy najde na konci vlastního ramene. A u pojištěného majetku spočívá v plnění pojišťovny, není-li zrovna tornádo ve výlukách.
Libereckým zastupitelstvem zaznělo během onoho čtvrtka mnoho jalovostí. Nechce se mi o nich vůbec psát, protože například nápad přejmenovat tramvajovou zastávku se nedostal na program jednání ani po opakovaném hlasování. Touha opozičního zastupitele být veřejně za kašpara, resp. „na felcmana“ (v Liberci terminus technicus) je evidentně nekonečná.
Nesoulad nejen mezi koalicí a opozicí, ale i uvnitř koaličních řad (SLK vers. ANO) vyplaval na povrch, když se projednávalo memorandum o protipovodňových opatřeních na Nise. Materiál byl nakonec stažen, protože se koaliční shoda ani po „dohodovací pauze“ nenašla. Opoziční plky, jichž při projednávání zaznělo veliké množství, netřeba brát vážně, protože koalice si prohlasuje, co potřebuje, je-li ve shodě. Což tady nebylo.
Jde o to, že existuje půl druhé miliardy na opaření proti velké vodě, jež může zahrozit na Nise, řece, jejíž tok spojuje řadu měst a obcí na Liberecku a Jablonecku. Opozice by peníze nejraději „rozfrcala“ na projekty, na nichž by se mohla přiživit finančně i politicky (tůňky, remízky, studie, semináře… souborně se na to hodí termín „kecy v kleci“).
SLK chce ctít text memoranda a nechat dělat opatření proti povodním státní firmu a její vodohospodáře a další odborníky, leč ANO naskočilo na vlnu populismu a začalo bránit liberecké zahrádkáře, kterým by navrhované řešení sebralo zahrádky na břehu Nisy. Tím, že se materiál stáhl, vznikl čas a prostor na dohodu v koalici. Stojíme na prahu zastupitelských prázdnin a je tudíž dost času vymyslet něco, co vrátí soulad do koaliční sestavy.
Já osobně vítám, že se o problém chce postarat Povodí Labe za státní a částečně i krajské peníze. Role města by tím pádem nebyla hlavní, ale to je jedině dobře. Každé čtyři roky se tu od základu změní vedení radnice i jeho priority a mnoho vyloženě bazálních věcí začíná od nuly.
Týká se to i témat, jejichž řešení vyžaduje víc než jedno volební období. A proto konkrétně krajské město dosud nemá protipovodňovou ochranu žádnou, což je neodpustitelná chyba. Odkazovat se na to, že v Liberci nebyla opravdová povodeň „iks let“, je mimořádně hloupé. Domnívám se, že stran povodní není prostor na politický marketing ani populistickou tvorbu. Vždyť jde o majetek a o život.
Nechci rozhodně srovnávat, ale až do čtvrtečního večera na jižní Moravě o tornádu také slyšeli jen z televize a v souvislosti s Amerikou. A vtom se prohnalo jejich střechou a zahrádkou…
Krajské zastupitelstvo je slovních a názorových eskapád v podání změnařských "kádrů" ušetřeno, protože lidé ty bezbřehé politické exhibicionisty s nulovou praxí v reálném životě v posledních krajských volbách vyautovali. A je relativní klid. Pár zapšklých řádek zveřejněných na jejich dezinformačním webu je ukázkovým plácnutím do vody.
O opoziční práci na kraji se tak občas snaží jen ANO, má to ale těžké, protože ještě loni na podzim seděli jeho exponenti v krajské vládě s těmi, co by jim dnes měli jít po krku, řečeno opoziční rétorikou. Je to složitá role, zvlášť když se do řídkého sporu (naposledy o financování běhu v České Lípě z krajské kasy) promítnou zčásti osobní a zčásti geografické animozity. Kraj zkrátka nemůže financovat každý běžecký pouťák, když má na seznamu dlouhou řadu akcí celoregionálního či nadregionálního významu. Jo, když byla českolipská starostka souběžně na vedlejšák strážkyní krajské kasy, to byla úplně jiná situace...
Liberec bude kandidovat na Evropské hlavní město kultury (EHMK) pro rok 2028. Rozhodli o tom zastupitelé krajského města. Liberec si od případného získání titulu EHMK slibuje zviditelnění města, přilákání více turistů a zlepšení kulturního prostředí města pro život svých obyvatel. Idea dobrá... s praxí to už bude horší.
Titul Evropské hlavní město kultury vždy na jeden rok propůjčuje Evropská unie jednomu či více evropským městům, která tak mají po celý rok možnost představit Evropě svůj kulturní život a jeho rozvoj. Držiteli za Českou republiku byla v roce 2000 Praha a v roce 2015 Plzeň. Znovu na Česko přijde řada v roce 2028. Které z českých měst uspěje, by mělo být známo v roce 2023. Konkurenty Liberce by měly být minimálně Brno, Broumov a České Budějovice.
To už ale bude na radnici sedět jiná garnitura, takže všechno může být zase úplně jinak. Tak, jak to máme v Liberci se vším.
Hezký poslední předprázdninový víkend.
Alena Roubalová