Za peníze v Praze dům a křižovatka u Liberce. Za zrychlení realizace stavby Rádelský mlýn stát dodavateli zaplatil 36 milionů navíc

11. 12. 2021 | 5:00

Předčasný, ale nesmírně užitečný dárek dostali obyvatelé největších měst v kraji. V předstihu byla dokončena rekonstrukce mimoúrovňové křižovatky Rádelský mlýn, kde se rozcházejí cesty od Prahy na Liberec a Jablonec a opačně. Je to každopádně dobrá zpráva a událost končícího týdne. Stavbaři zde úřadovali od 2. března 2020 a na rychlostní silnici u Hodkovic se tudíž pravidelně vytvářel špunt.

RadelOtevř1
V pátek odpoledne projela opravenou mimoúrovňovou křižovatkou Rádelský Mlýn první auta. Jednoznačně událost týdne. Foto: LK

Kdo tudy jezdí pravidelně, ví. Já tu vystála nejeden důlek (když v autě, tak asi důl...) a nad dokončenou stavbou jásám. Rekonstrukce křižovatky Rádelský mlýn na hlavním tahu z Liberce na Prahu skončila dřív, byla ale dražší. Cena vzrostla z 408 na 444 milionů Kč a za zrychlení stavby stát dodavateli zaplatil zhruba 36 milionů korun navíc. Pro pořádek dodejme, že původně mělo být dílo hotové až v červenci 2022. Jak říká klasik: Za  peníze v Praze dům. A dříve hotová křižovatka u Liberce, s díky dodávám.

Obdobně bych veřejně zajásala i nad přestavěným libereckým plaveckým bazénem, pokud by byl dokončen. Jenže tam se ještě ani nekoplo. Jestli mi paměť ještě nějak slouží, pak se o potřebě bazén modernizovat hovořilo již v éře primátora Jiřího Kittnera (1999 - 2010). Za něj se začal stavět ten druhý bazén, spousta atrakcí... Kittner už je ale pryč z radnice dobrých 12 let a komplexní rekonstrukce? Pořád jenom slova.

Liberecký plavecký areál postavený podle návrhu architekta Pavla Švancera je v provozu od roku 1984. Jsou tam tři bazény včetně padesátimetrového, dva tobogany, vířivky, skluzavka, sauny, Kneippův chodník a další atrakce. Posledních 27 let jeho provoz zajišťovala Ještědská sportovní.

Podle původních plánů radnice měla být modernizace bazénu už několik let hotová, začne ale zřejmě nejdřív roce 2023. Náklady radnice odhaduje na 820 milionů korun. Podle dlouholetého provozovatele bazénu Jana Švece sportoviště modernizaci už nutně potřebuje. "Jsme poslední bazén v republice, který se stavěl za těch pětiletek (v minulém režimu) a který není přestavěný," podotkl.

Důležitá technologická zařízení tohoto sportoviště dosluhují, střechou zatéká. Nevyhovující je i zasklení budovy, vana hlavního bazénu prosakuje. Podle Švece je ale areál stále ve stavu, aby po technické stránce minimálně rok vydržel provozuschopný.

Takže to vypadá, že rekonstrukci rozjede až příští garnitura, která vzejde z podzimních komunálních voleb roku 2022. Třeba se do čela města vrátí akceschopná ODS. Ten bazén se už fakt musí opravit!

Současnému vedení krajského města se ve stavebních zakázkách očividně nedaří. Že by to bylo i tím, že se ve zdech radnice hromadně modlí, aby se do tendru nepřihlásila ta Firma, jejíž jméno (pošpiněné desítkami let negativní kampaně) spustí propagandistickou kanonádu obvyklé kadence? Jenomže, městské zakázky vyžadují silnou, v odborných kruzích ceněnou solidní firmu, která stavbu zahájí, provede i dokončí. 

Zkrátka: Liberec zrušil soutěž na rekonstrukci úřednické budovy Uranu, vítěz odstoupil a další dva uchazeči nesplnili podmínky řízení. Novou soutěž na zakázku zhruba za 84 milionů korun bez daně chce radnice vypsat co nejdříve. V soutěži se sešly tři nabídky, nejlepší sice byla za 78,75 milionu korun, ale firma nakonec stavět nechtěla. Vedení města ale nemohlo přijmout ani nabídky dalších dvou uchazečů, kteří si zasoutěžili s cenou 84,4 milionu a 90,23 milionu. Nebyli schopni doložit reference tak, jak bylo požadováno podle zadávací dokumentace.

Tomu se říká smůla. Garážová firma bez referencí Uran asi neopraví. Stejně jako to nikdy nezvládne ta hrstka blouznivců našich hor, která se soustavně veřejně zabývá tím, o čem nemá ani páru. Jen o tom někde četla nebo slyšela. Už to začíná být v kotlině mezi Ještědem a Jizerkami taková tradice, že se tu nejvíce postaví hubou, nic rukama.

Když jsme zveřejnili, že se hledá zhotovitel nového pavilonu v krajské nemocnici, začali někteří naši facebookoví příznivci vykřikovat Syner, Syner. Netřeba předjímat, ale do tendru by se úspěšní stavební giganti typu Syner měli přihlásit určitě, jinak to dopadne jako s Uranem. Kdo jiný než místní stavební firma s patřičnými referencemi a zázemím by měla postavit kus místní nemocnice? Pán s míchačkou a vypůjčenou multikárou to fakt nezvládne.

Krajská nemocnice Liberec v tendru hledá firmu, jež postaví v jejím areálu u Husovy ulice šestipodlažní centrum urgentní medicíny s parkovacím domem. Maximální stanovená cena za stavbu je 2,2 miliardy korun bez DPH. Nabídky mohou uchazeči posílat do 18. ledna příštího roku.

Obavu z toho, že by nemocnice nedostala nabídku pod maximální cenou, zmocněnec KNL nemá. "Původně jsme měli limitní cenu 1,99 miliardy a když jsme zkoumali, jaký je vývoj v cenách stavebních prací u zdravotních staveb, tak jsme došli k názoru, že těch 200 milionů navíc pokrývá tento pohyb," řekl Petr Moos, který má dostavbu nemocnice na starost. Po započtení nákladů na přípravu projektu, přeložky inženýrských sítí, výkupy pozemků, vybavení a pořízení přístrojů by celková cena za nový pavilon s parkovacím domem měla být kolem 3,4 miliardy korun, a to včetně DPH.

Tak se modleme, aby nový pavilon a parkhaus, který nemocnice potřebuje jak příslovečné prase drbání, dospěly k realizaci a aby odpovědné osoby dotáhly svou misi k úspěšnému závěru. Navzdory všemu, co se bude plkat a probíhat mediálním prostorem. Nic z toho realizaci nové nemocnice neposune ani o milimetr.

Pusté a hloupé plkání je totiž to jediné, čím na sebe liberecký "fanklub" úspěšných firem a lidí dokáže strhout pozornost. Vidíme to na každém libereckém zastupitelstvu, kde například jeden změnař-topplkálista radí řediteli ZOO, co a jak má udělat, a druhý mluvka legračně analyzuje to, co si předtím vybájil. Už mám těchto týpků plné zuby, protože když mohli, tak nic neudělali. Ve vedení města byli celé čtyři roky v době ekonomické konjunktury a zbylo po nich jedno velké nic a vyrabovaná kasa.

Knížecí rady ke mně míří i z internetu, kde mi pisálek propagandistického kanálu, financovaného výhradně z veřejných peněz, káže cosi o profesionalitě. Já tedy nevím, ale cítím se profesionální dost. Vedla jsem noviny i televizi, teď děláme webový portál, který si zakládá především na aktuálnosti, protože nejsme líní u toho sedět od rána do noci.

Před lety jsem zrealizovala model nízkorozpočtového média, který mnozí v branži zdatně okopírovali. Ne všichni přežili kalendářní rok, ale to bylo způsobeno nezvládnutým financováním, ne zvoleným mediatypem.

Fakt nemohu za to, že kápo mého fanklubu v našem řemesle ničeho nedosáhl, začal a shnil v partajní hlásné troubě. Nikdy nepochopil, že novinařina je víc než schopnost poskládat písmena a pěstovat si pocit vlastní důležitosti, že "to mohu někomu natřít".

Když ale natírá hejtmana, že vyhazuje erární peníze na vlastní PR, a jako odstrašující příklad jejich inkasa uvede jen naši firmu, která ovšem žádné veřejné peníze od kraje ani od měst nepobírá, je to krystalická ukázka vrcholného hlupáctví. Důkaz, jak zloba zatemňuje úsudek.

Dovolím si odcitovat muže, kterého si nepřestávám vážit pro jeho úžasnou schopnost říct všechno jasně a srozumitelně. Karel Schwarzenberg 4.3.2021: "Já bych moc prosil, aby všichni, kteří o boji proti viru a potlačení pandemie (lze nahradit jakoukoliv lidskou činností) vědí stejné hovno jako já, aby laskavě ráčili zavříti ústa a neobtěžovali ty, kteří mají (s touto nemocí) práce až nad hlavu...

Tak hezký už třetí adventní víkend. 

Alena Roubalová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace