Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Česká Lípa chce v areálu radnice zachytávat dešťovou vodu, bude ji používat k zalévání a úklidu

13. 09. 2019 | 19:01

Česká Lípa chce v areálu radnice zachytávat dešťovou vodu a používat ji k zalévání a úklidu. Na zachycování vody chce radnice žádat dotaci z programu Libereckého kraje. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Je to další z opatření proti suchu, které v posledních letech trápí nejen Českou Lípu, ale i celou republiku. V České Lípě už proto třeba letos přestali sekat trávu kolem stromů. Tráva se také seče na výšku deseti centimetrů místo čtyř a keře radnice nechává ořezávat jen v místech, kde je to nutné.

voda déšť umbrella
Ilustrační foto

"Chceme na dvůr mezi budovami městského úřadu umístit zařízení, které by umožňovalo jímat, čistit a přečerpávat dešťovou vodu tak, aby se dala používat na zalévání a k úklidu. V době, kdy je vody málo, jsou zrovna toto činnosti, u kterých se dá pitná voda nahradit upravenou dešťovou," uvedl místostarosta Martin Brož (ANO). Vítězný dodavatel bude muset zařízení nejen dodat a namontovat, ale také zajistit napojení na stávající dešťové svody, vybudovat odběrové místo a zajistit všechny souhlasy a povolení.

"Jedná se o pilotní projekt, uvidíme, jak bude v praxi fungovat. Zatím totiž s podobnými projekty příliš zkušeností není. Pokud se systém v praxi osvědčí, máme v plánu do budoucna v podobných projektech pokračovat," řekla starostka Jitka Volfová (ANO). Zadání veřejné zakázky už schválili radní. "V letošním roce chceme zakázku vysoutěžit, potřebné finanční prostředky zařadíme do návrhu rozpočtu na rok 2020. Hotovo bychom chtěli mít do dubna," dodala starostka.

Na podporu podobných projektů zřídil Liberecký kraj nový dotační program. V letošním roce v něm bylo šest milionů korun, na příští rok počítá se dvěma miliony. Další peníze ale přidá z přebytku hospodaření. "Cílem programu je také zakládání a obnova přirozených vodních prvků, žadatelé mohou získat peníze na vybudování nových tůní či mokřadů, revitalizaci toků či zpomalení odtoku vody z krajiny. Srážkový propad v uplynulých pěti letech činil v Libereckém kraji průměrně 757 milimetrů, a byl tak nejvyšší v republice," řekl ČTK krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).

čtk