Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Česká Lípa chystá nákladnou opravu divadla, nejprve ale upraví kulturní dům Crystal, aby bylo kam přesunout akce

30. 07. 2019 | 9:29

Česká Lípa připravuje nákladnou rekonstrukci Jiráskova divadla. Radnice ji chce zahájit už příští rok. Budovu vyřadí stavba z provozu pravděpodobně na dvě sezony, veškeré kulturní akce se po tu dobu přesunou do Kulturního domu Crystal. Nejprve se proto úprav dočká kulturní dům, hotovy mají být do podzimu příštího roku. ČTK to dnes řekla mluvčí města Kristýna Kňákal Brožová.

CLdivVizual
vizualizace interiéru nového divadla

"Aby se lidé v Crystalu cítili co nejlépe, plánujeme rekonstrukci vstupních prostor. V žádném případě nechceme, aby byla mimo provoz obě kulturní zařízení," řekla českolipská starostka Jitka Volfová. Obnoven by podle ní měl být celý vstup do Kulturního domu Crystal - oboje vstupní dveře, pokladna i dámské a pánské toalety v přízemí. "Bavíme se také o tom, že je nutné v hlavním sále Crystalu zmodernizovat vzduchotechniku. Vše ale musíme vymyslet tak, abychom neohrozili chod zařízení," doplnila starostka.

Multifunkční budovu Crystalu navrhl architekt Jiří Suchomel s kolektivem. Moderní stavba doplňuje a uzavírá zahradu českolipského muzea. Je zapuštěna do terénu a šikmá jižní fasáda funguje jako vzduchový kolektor sluneční energie, částečné zapuštění do země, dobré tepelně izolační provedení a možnost akumulace tepla v podloží budovy tvoří celkový koncept energetické úspornosti. Projekt začal v roce 1975, kulturní dům byl otevřen až v prosinci 1990. Kromě dvou hlavních sálů a foyer je v budově kino, restaurace, baletní sál a galerie.

vizualizace

Ve městě se už léta diskutuje o rekonstrukci Crystalu stejně jako o obnově Jiráskova divadla. Divadlo postavené v roce 1907 původně jako městská tělocvična však dostalo přednost. Náklady na jeho rekonstrukci se odhadují na 180 milionů korun. Město teď hledá dodavatele, který zpracuje podrobný projekt nutný pro výběr zhotovitele a také navrhne interiéry nového divadla. Pak chce radnice vypsat veřejnou soutěž na dodavatele stavby. Tu plánuje podle Volfové město zahájit už příští rok na podzim.

archivní foto Crystalu

čtk