Česká Lípa si výstavou připomene místa navždy ztracená po požáru v roce 1820

06. 07. 2020 | 10:11

V České Lípě připravují venkovní výstavu Zrcadla do historie. Speciální panely budou od středy upozorňovat na stavby, které z mapy města zmizely po celoměstském požáru v roce 1820 a nikdy se je už nepodařilo obnovit. Organizátorem výstavy je Vlastivědný spolek Českolipska a město Česká Lípa, řekla ČTK mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

CLmadCeska-Lipa-12
Foto: Mad

Výstava má připomenout tvář, kterou Česká Lípa před 200 lety ztratila. "V ulicích budou instalovány speciální panely, na kterých bude místo doplněné obrázkem domů, které po požáru zmizely nebo byly požárem výrazně poškozeny," řekla mluvčí radnice. Panely budou nejen v centru České Lípy, ale i mimo něj. Město zároveň vydalo k výstavě mapového průvodce, který bude k dostání v Regionálním turistickém informačním centru.

Českou Lípu postihly v poměrně krátké době dva ničivé požáry, první v roce 1787 a druhý počátkem léta 1820. Ten druhý navždy změnil tvář původně středověce vyhlížejícího, převážně dřevěného města sevřeného hradbami. Během několika hodin shořelo více než 500 domů a zasaženo bylo území celého města. Následná obnova proměnila Českou Lípu v nové klasicistní správní a textilní centrum postavené už výhradně z cihel a kamene.

K nejznámějším stavbám, které po požárech zmizely, patří kostel sv. Petra a Pavla, který stával na dnešním Škroupově náměstí a byl zřejmě jednou z prvních staveb při zakládání města. Nezbylo z něj nic. "Z vedut jsme věděli, jak mohl zhruba vypadat, ale neměli jsme důkazy. Až geofyzikální průzkum nám přibližně ukázal základy, zároveň se nám tam objevil objekt pravděpodobně fary nebo školy, o kterém jsme vůbec nevěděli," řekl ČTK archeolog českolipského muzea Vojtěch Novák.

Průzkum předcházel připravované rekonstrukci Škroupova náměstí. V jeho dlažbě chce radnice půdorys zaniklého kostela připomenout.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace