Česká Lípa už podruhé odpustí podnikatelům v městských objektech polovinu nájemného

29. 05. 2021 | 11:11

Už podruhé v době koronavirové pandemie se v České Lípě rozhodli podpořit firmy, které podnikají v městských objektech slevou na nájemném. Loni na jaře jim město snížilo nájemné o 30 procent, teď rozhodlo o snížení nájmů za loňský říjen a listopad na polovinu. O dalších úlevách pro letošní rok bude město jednat, řekl ČTK místostarosta Martin Brož (ANO).

Ceska-Lipa-12
Foto: Mad

"Vždycky čekáme na to, jakým způsobem kompenzuje stát zavřené provozovny, a my na to následně reagujeme slevami. Proto to teď bylo 50 procent, protože 50 procent jim dorovnával stát, a my si opravdu chceme udržet ty nájemníky v našich prostorách. Až se rozběhne normální život, tak nám sem zase podnikatelé přitáhnou zákazníky a potenciálně i turisty," doplnil místostarosta. Zatím podle něj podnikání ukončili jen jednotlivci.

Úleva se týká 36 podnikatelů, z nich 11 působí v objektech městských organizací - například v Kulturním domě Crystal nebo Sportareálu, ostatní v objektech města. Na slevu mají nárok ti, kdo v městských budovách provozují maloobchod nebo poskytují služby. Podmínkou je, aby u města neměli k 12. březnu 2020, kdy začala platit první protiepidemická opatření, žádný dluh. Podpora zamíří primárně k těm, kteří nemohli z důvodu protiepidemických opatření svoji činnost provozovat, nebo byla výrazně omezena.

Příjmy rozpočtu to sníží o zhruba 263.000 korun. "Chápeme, že je pro podnikatele současná situace obtížná, a naším přáním je, aby ve městě ve své činnosti pokračovali. Proto jsme se rozhodli jim znovu pomoci. Ale i my musíme ke slevám přistupovat s rozvahou, můžeme slevit jen to, co město v současné složité situaci unese," řekla českolipská starostka Jitka Volfová (ANO). Doplnila, že proplacení druhé poloviny nájemného mohou podnikatelé žádat ze státního programu COVID - Nájemné.

Už loni od dubna do konce června poskytlo město podnikatelům ve svých objektech 30procentní slevu na nájemném. Městský rozpočet to připravilo zhruba o 600.000 korun. Ještě před tím schválili českolipští radní odložení platby nájemného o půl roku se splatností do dvou let. V dubnu letošního roku navíc město uspořádalo netradiční výstavu ve výlohách uzavřených obchodů v centru města s názvem Okénka radosti. Cílem bylo oživit veřejný prostor a také upozornit na provozovny a motivovat veřejnost k nákupu.

Slevy na nájemném poskytují podnikatelům v městských objektech také například v nedalekém Novém Boru nebo v Jablonci nad Nisou. V Liberci se letos rozhodli odpustit nájemné za předzahrádky.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace