Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Česká Lípa zlepší podmínky pro děti se speciálními potřebami

30. 05. 2019 | 8:45

Zlepšit podmínky pro školní a předškolní děti se speciálními potřebami nejen z České Lípy, ale z celého regionu, má plánovaná rekonstrukce posledních dvou pavilonů Základní školy Speciální Jižní. Areál školy, původně postavené v 70. letech minulého století pro jesle a mateřskou školu, opravuje českolipská radnice už 12 let.

dětiRadostNew
ilustrační foto

Letos o prázdninách začnou práce na pavilonu F. Na příští rok se připravuje rekonstrukce posledního pavilonu E, řekla při jednání městského zastupitelstva ČTK starostka Jitka Volfová (ANO).

Pavilon F slouží v současné době pro výuku autistických i jinak handicapovaných dětí v malých skupinkách po šesti. Potřebám dětí už ale nevyhovuje. Pavilon proto půjde už o prázdninách k zemi. Do roka na jeho místě bude nový pavilon se dvěma speciálními třídami, cvičnými dílnami, zázemím a také v něm bude prostor pro jídelnu s výdejnou jídel. Demolice a výstavba nového pavilonu přijde včetně DPH na 19 milionů korun a dodavatel na to bude mít necelý rok. "Potřebujeme tyto děti umístit do kvalitního prostředí," doplnila Volfová.

Radnice zároveň připravuje rekonstrukci posledního ze šesti pavilonů školy, náklady úředníci odhadují na necelých 20 milionů korun. V současné době hledá město projektanta, stavět by se mělo v příštím roce. "V České Lípě zoufale chybí místa pro děti ve speciální mateřské škole. Po dokončení stavebních prací by tak v pavilonu E měla tato místa vzniknout," řekla Volfová. V pavilonu se počítá i s jednou třídou přípravky a dvěma dalšími třídami pro školáky se speciálními potřebami. "Pavilon bude mít celkovou kapacitu 32 žáků," dodala starostka.

Rekonstrukce pavilonů speciální školy ale není jedinou investicí do školských budov v České Lípě. V září začne zateplení Mateřské školy Na Výsluní. Na projekt za 15 milionů korun žádá město evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí. "Práce by měly trvat necelý rok, vzhledem k počasí budou na podzim a v zimě probíhat především uvnitř školky, ta tak bude od září do ledna příštího roku uzavřena. Děti mezi tím umístíme do mateřských škol Východní a Sever," dodal místostarosta Martin Brož (ANO).

čtk