Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Českolipská nemocnice chystá na konci července kemp pro mediky, lákat je chce i na krásy regionu

14. 05. 2024 | 14:20

Krajská nemocnice v České Lípě uspořádá na konci července první kemp pro studenty medicíny. Slibuje si od toho, že některé z nich přesvědčí, aby do ní po ukončení studia nastoupili. Ředitel nemocnice pro zdravotní obory Jiří Nováček míní, že by je k nástupu k nim mohlo přesvědčit, že českolipský region je hezké místo k žití a že je zde možné levněji pořídit bydlení než třeba v Praze.

TvLKnemocnicelipa1
Foto: Artur Irma

"Když jsme loni na podzim poslouchali touhy mladých lékařů, že chtějí hezky pracovat, ale ještě líp žít, tak kde jinde než tady," řekl dnes novinářům.

Medici by mohli pomoct nemocnici s deseti lůžkovými a devíti nelůžkovými odděleními do budoucna vyřešit problémy s nedostatkem personálu. Druhé největší zdravotnické zařízení v Libereckém kraji zaměstnává zhruba 100 lékařů, potřebovalo by jich ale více. "Momentálně jsme v situaci, kdy bychom na každém oddělení přijali šikovného doktora, ať už s atestací nebo jenom s chutí pracovat," uvedl Nováček.

Nevýhodou nemocnice v České Lípě podle něj je, že o ní medici z jiných regionů nevědí. Proto se podle něj rozhodli uspořádat čtyřdenní kemp, na němž studentům medicíny ukážou nejen nemocnici, ale i krásy Českolipska s Máchovým jezerem, Lužickými horami či řekou Ploučnicí. Uvidí také, jaké jsou podmínky k žití v sedmatřicetitisícovém městě. Kemp je určený maximálně pro 16 mediků třetích až pátých ročníků, přihlášených je podle Nováčka už nyní asi deset budoucích lékařů.

K práci v České Lípě by podle Nováčka mohlo mediky také přesvědčit, že pro jejich kariéru je lepší začít u nich než v nějaké fakultní nemocnici. "Dostanou se v podstatě hned po škole do normálního provozu zaštítěním starším kolegou," dodal.

Takovou cestou se před čtyřmi lety vydal Vojtěch Resl, který je nyní sekundárním lékařem na chirurgickém oddělení českolipské nemocnice. "Doporučil bych určitě zájemcům, když mluvím konkrétně o tom našem oboru chirurgie, že je asi lepší začít v nějaké nemocnici charakteru okresní nemocnice, jako je Česká Lípa," uvedl Resl. Podle něj tak má mladý lékař větší šanci dostat se k širokému spektru základních operací než třeba ve fakultních nemocnicích. "Dostáváme se v podstatě k věcem, ke kterým bychom se nedostali ve velkých fakultních nemocnicích," řekl. Resl pochází z Náchoda, práci v českolipské nemocnici našel po dokončení studia přes inzerát. "Napsal jsem e-mail panu primáři, který se ihned ozval zpět. A celkem se mi tady líbilo, takže jsem se rozhodl nastoupit," dodal.

čtk