Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Českolipská nemocnice zkrátí od Nového roku pracovní dobu ze 40 na 37,5 hodiny týdně

04. 11. 2019 | 18:00

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa zkrátí od Nového roku pracovní dobu zaměstnancům v jednosměnném provozu ze 40 na 37,5 hodiny týdně. Týká se to zhruba 600 lidí, což jsou dvě třetiny zaměstnanců druhé největší nemocnice v Libereckém kraji. Zkrácení pracovní doby se týká zdravotníků i nezdravotnických profesí, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Kateřina Amrichová. Jejich mzdy zůstanou na současné úrovni, což podle Amrichové reálně představuje šestiprocentní růst. Pacienti se nemusí bát, nemocnice bude dál zajišťovat 24hodinovou péči," ujistila.

nemocnicelipa3
Foto: Artur Irma

"Zdravotnictví je náročná profesní oblast. Vážíme si našich zaměstnanců, proto neustále pracujeme na tom, aby byli nejen v práci spokojeni. Uvědomujeme si, že právě balanc mezi pracovním životem a životem soukromým je pro každého pracovníka důležitý, promítá se do jeho celkové spokojenosti, a tím pádem ovlivňuje i jeho působení na pracovišti," komentoval rozhodnutí managementu nemocnice generální ředitel Pavel Marek.

Českolipská nemocnice zaměstnává zhruba 900 lidí, dvě třetiny z nich pracují pouze v jednosměnném provozu. Zkrácení pracovní doby se dotkne například lékařů a sester v ambulancích. Naopak personálu, který pracuje ve směnném provozu, se změna netýká.

Podle personální ředitelky Pavlíny Pilařové je zkracování pracovní doby a slaďování osobního a pracovního života trendem. "Lidé v současné době čím dál častěji kromě ohodnocení nebo kvalitního pracovního prostředí upřednostňují vlastní čas, volnost a spokojenost v osobním životě. A do tohoto konceptu nám kromě současných benefitů zkrácená pracovní doba absolutně zapadla," řekla. Svým zaměstnancům dává nemocnice i týden dovolené navíc, přispívá na penzijní pojištění, poskytuje slevy v lékárně.

Nemocnice v České Lípě je jediným zdravotnickým zařízením pro 110.000 obyvatel Českolipska, vlastníkem je kraj. Má 488 lůžek, z toho 117 je lůžek následné péče a 18 lůžek sociální péče. V loňském roce bylo v České Lípě hospitalizováno téměř 18.400 pacientů, dalších 270.000 prošlo tamními ambulancemi. Zdravotnické zařízení zaměstnává zhruba 120 lékařů. Nemocnice loni vykázala obrat bezmála 833 milionů korun a skončila v mírném zisku. Největším nákladem byly mzdy, do nichž šlo přes půl miliardy korun, o 38 milionů víc než o rok dříve.

čtk