Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Desítky zasahujících u výbuchu v Hamru musí preventivně k lékaři, nařídili hygienici. Krajský náměstek Sobotka to uvítal

28. 11. 2019 | 9:22

AKTUALIZOVÁNO: Desítky zdravotníků, hasičů či policistů, kteří zasahovali u výbuchu v Hamru na Jezeře na Českolipsku, musí kvůli chemikáliím uniklým při neštěstí preventivně k lékaři. Týkat se to bude 65 lidí.

hasiči výbuch
archivní foto

Preventivní prohlídky nařídila krajská hygienická stanice. Některé zasahující i týden po výbuchu stále trápí zdravotní problémy, například vyrážka či dýchací potíže. Přímo při výbuchu bylo zraněno osm lidí, z toho dva těžce. Jeden na následky zranění po dvou dnech v liberecké nemocnici zemřel.

Výbuch nastal v úterý 19. listopadu po nečekané chemické reakci v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře. Kromě lidí zraněných při výbuchu muselo následně ošetření vyhledat i několik zasahujících záchranářů. Hygienici nyní nařídili, aby všichni zasahující podstoupili kvůli uniklým škodlivinám preventivní lékařskou prohlídku.

"Vyšlo najevo, že tam byly látky typu kyselina sírová a chlorovodíková, chlor, sirovodík a dimethylsulfid. A nelze vyloučit, že tam vznikaly i látky další," řekl televizi Nova ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta. Zvláště sirovodík může podle něj způsobit vážné zdravotní problémy. "Třeba ten sirovodík může mít opožděné účinky v řádu několika dní," dodal. Někteří lidé, kteří na místě výbuchu zasahovali, již preventivní vyšetření podstoupili, uvedla Nova. Desítky dalších ještě vyšetření čeká.

Policie zatím neví, co výbuch způsobilo. Událost prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zatím nikoho neobvinila. Firma se k možné příčině neštěstí nechtěla vyjadřovat.

čtk

Prohlášení náměstka hejtmana Přemysla Sobotky k aktuální situaci po výbuchu v Hamru na Jezeře

„Týden po tragické události v Hamru na Jezeře se jen potvrdilo, že ochrana zdraví musí být absolutní prioritou pro všechny složky IZS.

Jsem rád, že ředitel Krajského hygienické stanice v Liberci MUDr. Valenta vydal své nařízení o kontrolách zasažených osobo a vedení Zdravotnické záchranné služby LK, Policie ČR a Hasičského záchranného sboru ČR dělá maximum v rámci svých rezortů. Mají mou maximální podporu.

Také je třeba poděkovat vojákům z Liberce, kteří dekontaminovali sanity.

Počet kontaminovaných osob je přes 60, z toho 23 zaměstnanců ze záchranky. Nechci hodnotit materiální škody, jsou pro mne druhořadé, sanity můžeme nahradit, lidské zdraví je nezaplatitelné.

Všem zasaženým přeji brzké uzdravení a děkuji našim záchranářům za práci, kterou odvedli na místě výbuchu. Jsou to profesionálové.“

MUDr. Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort zdravotnictví

Vyjádření HZS LIbereckého kraje k události na Hamru

Dne 19. 11. 2019, krátce před 10:00 hodinou byla přijata na tísňovou linku Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje dvě oznámení o úniku plynu v areálu soukromé společnosti PURUM. V souvislosti s touto mimořádnou událostí zasahovaly současně všechny základní složky IZS, včetně chemické laboratoře HZS ČR. Hasiči z areálu společnosti PURUM zachránili celkem 8 osob, které předali do péče ZZS, z toho dvě osoby byly v bezvědomí.

U žádného z hasičů nedošlo při zásahu v areálu ke zranění. Všichni zasahující hasiči se preventivně podrobili lékařské prohlídce v souvislosti s možnou intoxikací chemickými látkami, a přestože nemají žádné zdravotní obtíže, jsou i nadále pod lékařskou kontrolou, která dosud neodhalila žádné zdravotní komplikace. Žádný ze zasahujících hasičů nebyl a není v pracovní neschopnosti. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme zatím nijak komentovat průběh zásahu. Jakmile se věc řádně prošetří a budeme vědět přesně, co se v místě události stalo, budeme vás informovat.

HZS/Lucie Hložková