Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Díky Geoparku Ralsko ožije Muzeum Vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově vůní jablek a hrušní

05. 10. 2024 | 18:52

V pátek 11. října ožije díky Geoparku Ralsko Muzeum Vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově vůní jablek a hrušní, neboť zde proběhne již šestý ročník oblíbené akce Jablka vzpomínek. Součástí programu, který začne v 16 hodin, bude ochutnávka letošní úrody ze zaniklých obcí, beseda o starých odrůdách ovocných stromů, ukázka moštování, tiskařská dílna či výtvarné podzimní tvoření pro děti.

jablkoBedna
ilustrační foto

Novinkou letošního ročníku bude divadelní představení pod širým nebem. Divadlo DIP nabízí nevšední podhled a objevuje nové neotřelé divadelní formy. Jejich představení ruší pomyslnou stěnu mezi hercem a divákem a dává divákům pocit, že jsou součástí našich příběhů. Do Náhlova přivezou příběh o stromech s názvem STROMOCITY, inspirovaný dílem německého lesníka Petra Wohllebena. Protože stromy slyší, stromy cítí, stromy vidí a chtějí vyprávět. Je se musíte naučit je poslouchat.

O úskalích při záchraně genofondů, přednostech starých odrůd a úskalí při jejich výsadbě pohovoří fundovaný lektor ing. Vojtěch Ptáček, jež se starým odrůdám věnuje pod Českým svazem ochránců Jílovska a od roku 2020 působí jako poradce pro staré odrůdy pro středočeský kraj.

Perličkou odpoledne pak bude premiéra krátkého filmu „A tady jsem se narodil“, autentický záznam vzpomínek pamětníka z Holiček, pana Františka Veselého. „Každé místo k lidem promlouvá, v Geoparku Ralsko máme na dvacet zaniklých obcí a cítíme jako svou povinnost a zároveň čest propůjčit těmto místům hlas“, vysvětluje motivaci vzniku dokumentu ředitelka Geoparku Ralsko, Lenka Mrázová. „Najít dnes pamětníky z těchto míst je velmi vzácné a kráčet po jejich boku krajinou, která za jejich dětství byla živou vesničkou je velmi hluboký zážitek.“

Akce je zdarma. Akce se koná v rámci oslav 10 let Geoparku Ralsko. Akci finančně podpořil Liberecký kraj, Město Mimoň a Město Ralsko.

Kde se vzaly jabloně v Ralsku?

Oblast geoparku Ralsko byla kdysi prosperující krajinou s množstvím malebných soběstačných vesniček roztroušených mezi lesy a poli. V průběhu 20. století byl ale tento historický ráz kulturní krajiny hrubě narušen pobytem tří armád, v důsledku čehož byla nejen z prostoru zcela odsunuta většina civilního obyvatelstva (českého i německého), ale z povrchu zemského zcela zmizelo přes 20 osad. Bývalé chalupy, statky, domovy, kostely – to vše posloužilo vojákům jako cvičné cíle, zůstala jen holá krajina a nové stavby sloužící vojenským účelům. Po odchodu sovětské armády vládu nad prostorem postupně získala zpět příroda a mizí i poslední stopy bývalých vesnic. Jejich svědci však stále zůstávají na svém místě – staré ovocné stromy.

Tyto staré ovocné stromy se Geopark Ralsko snaží zmapovat a určit, často jde o specifické staré regionální odrůdy, jejichž určení je dnes již komplikované či téměř nemožné. Z roubů některých jabloní a hrušní v péči zkušených zahradníků vyrostly nové stromky, ze kterých pracovníci a přátelé Geoparku Ralsko vysadili novou alej u zaniklé obce Dolní Novina, nazvanou Alej vzpomínek. Jabloně a hrušně starých odrůd díky Geoparku již zdobí i školní zahrady některých přilehlých obcí, kam je zasadily samy děti.
TZ/Lenka Mrázová