Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Léčebna respiračních nemocí ve Cvikově má nové rozvody kyslíku. Většina nákladů se má zaplatit z evropské dotace

01. 02. 2024 | 15:45

V dospělé části Léčebny respiračních nemocí ve Cvikově skončily práce na nových rozvodech kyslíku. Tímto počinem se plicní sanatorium zařazuje mezi špičková zařízení v celé republice. Celkové náklady na projekt činily 17.300.000 korun a kraj na jaře letošního roku očekává dotaci z evropských zdrojů ve výši 13.924.976,33 korun.

cvikovFBLKnew
Foto: LK

„Moc mě těší, že se areál cvikovské léčebny průběžně a systematicky modernizuje. Jsem rád, že se tím daří zlepšovat podmínky zejména pro ty, kteří to nejvíce potřebují – tedy pro samotné klienty léčebny. Jedná se o unikátní prostředí, které splňuje nejnáročnější požadavky pro léčbu respiračních chorob,“ uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

Foto: LKMedicinální kyslík a vzduch pro pacienty léčebny byl vyrobený v Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. Vlastní technologie se skládá z oxygenátoru, který přesívá vzduch přes molekulové síto. Kyslík nesmí obsahovat vodu, a proto je vzduch před použitím vymrazován a až poté rozveden ke 100 lůžkům léčebny. Na rozvody kyslíku plynule navazuje rekonstruovaný bronchoskopický sál.

Výrobu kyslíku zálohuje hlavní diesselagregát o výkonu 130 kW spolu s celou budovou. Léčebna má také záložní dieselagregát o výkonu 40 kW. V případě výpadku oxygenátoru je systém automaticky přepnut na záložní láhve a souběžně automat nahlásí číslo závady ústavní pohotovostní servisní službě.

„Na tento projekt obdržíme po vypořádání administrativních náležitostí dotaci bezmála 14 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu. Peněz bychom se měli dočkat letos v květnu. Jsem rád, že na podobné projekty Evropská unie přispívá,“ dodal Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Významnými stavebními úpravami prošel pavilon Léčebny respiračních nemocí v Martinově údolí ve Cvikově na podzim roku 2022. Získal kompletní zateplení, nová okna s elektrickými venkovními žaluziemi, rekonstrukce se dočkala také střecha. „Náklady činily dvacet milionů korun. Evropská unie poskytla dotaci 7,1 milionu, zbytek činily výdaje z rozpočtu Libereckého kraje,“ dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Foto: LK

Dětská část prošla v letech 2020 a 2021 rekonstrukcí za 10,5 milionu korun. Konkrétně se jednalo o pavilon C. Byly vybudovány sprchy a toalety, herny dostaly nové vybavení, dětem nově slouží tři kolotoče a keramická dílna. Do Martinova údolí dorazil nový traktůrek, výměnou prošel nákladní výtah a opravy se dočkaly sprchy. „Během posledních dvou let bylo ve cvikovské léčebně proinvestováno celkem 37 milionů korun,“ podotkl ředitel léčebny Rudolf Focke.

V roce 2023 začaly další dva projekty. Kromě zmíněných rozvodů kyslíku se jedná o zateplení střech, teras, vnějšího pláště, venkovních elektrických žaluzii v pavilonu A za bezmála 26 milionů korun. K dokončení by mělo dojít v červnu letošního roku. Dalším projektem je veřejná zakázka malého rozsahu na rekonstrukci kotelny v ceně necelých 9 milionů korun. „Abychom akci mohli úspěšně dokončit, bylo nutné pronajmout a připojit mobilní kotelnu za 1,2 milionu korun,“ podotkl Focke.

Vedení léčebny také prověřuje možnost nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 200 kWp. „Již je k tomu připravena studie a nyní jednáme s dotčenými orgány. Právě i tento krok by měl zásadně pomoci snížit energetické náklady léčebny,“ doplnil ředitel Focke.

V rámci Integrovaného regionálního operačního programu se pro léčebnu otevírají ještě další dva potenciální projekty. Je to celková rekonstrukce pavilonu E, při které by mělo dojít k zateplení střechy, obálky, výměně oken, stavbě bezbariérového výtahu, celkové rekonstrukci 10 pokojů včetně WC, sprch, 2 heren, sesterny, inhalační místnosti, rehabilitační místnosti a prádelny se sušárnou. „Již jsme provedli pasportizaci budovy E, zadali energoaudit a projektovou dokumentaci,“ vysvětlil Rudolf Focke. Druhou akcí je stavba solného bazénu, solné parní sauny a solné místností. Ta by měla být významnou podporou v rehabilitační činnosti. V současné době je připravována studie.

„Chtěl bych poděkovat za významnou podporu Libereckého kraje, která zásadně pomáhá stabilizovat pracovní místa v regionu Cvikova,“ uzavřel Focke.

LK/Filip Trdla