Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na vraky automobilů v ulicích a na parkovištích se letos zaměřili v České Lípě, asi 20 se už zbavili

02. 12. 2019 | 15:50

Na vraky automobilů v ulicích a na parkovištích se letos zaměřili v České Lípě. Díky tomu už se zhruba dvou desítek aut zbavili. Zhruba polovinu nechala radnice odtáhnout, o zbytek se postarali sami vlastníci. V současné době je v ulicích vytipováno dalších 20 až 30 nepojízdných vozů, i když se to nezdá, je to věc, která je ve městě poměrně rozšířeným nešvarem, řekl dnes ČTK místostarosta Jaroslav Turnhöfer (Živá Lípa).

auto-3734396 1280
Ilustrační foto

"Přiznávám, že je to moje osobní válka, kterou jsem se rozhodl vyhlásit občanům, kteří si život usnadňují na úkor města tím, že někde odstaví svoje nepojízdné auto, nebo ho tam i s čísly nechají stát několik let, až obroste břízkami," řekl místostarosta. Vraky podle něj hyzdí vzhled míst, kde stojí, a mohou být i nebezpečné. "Mohou se okolo nich stahovat osoby bez domova, různí zlodějíčci, kteří zkoumají, co by ještě ukradli. O části auta, které jsou poházené okolo, se může někdo zranit, vytékající provozní kapaliny ničí životní prostředí," dodal.

Odstraňováním vraků a odstavených aut se snaží podle Turnhöfera město bojovat i proti nedostatku míst k parkování. Chybějí zejména na sídlištích. "Snažíme se postupovat razantně, pokud nám to zákon dovoluje, a na majitele, pokud se je podaří dohledat, tlačíme, aby vůz odstranili sami," řekl místostarosta. Tam, kde se majitele najít nepodaří, nechává město vrak odstranit na vlastní náklady. Legislativně to ale podle něj není jednoduchá záležitost, navíc celý proces je i časově náročný.

V letošním rozpočtu České Lípy je na sběr a likvidaci odpadu vyčleněno 44,5 milionu korun, v přepočtu tak radnice platí zhruba 1200 korun na obyvatele. Sami obyvatelé třetího největšího města v Libereckém kraji ale od roku 2010 za odpad neplatí a ani v příštím roce nebudou.

čtk