Nedaleko věhlasných Pekelných dolů, Mekky motorkářů, se zbortila pískovcová jeskyně. Nikdo v ní nebyl

11. 03. 2020 | 19:00

AKTUALIZOVÁNO: U Lindavy na Českolipsku se dnes zbortila část jedné z pískovcových jeskyní. Hasiči místo zabezpečili, aby se tam nikdo nedostal a preventivně povolali kynology se psy vycvičenými na vyhledávání v sutinách. Kynologové se svými psy postupně prohledali sutiny strženého bloku jeskyně, s negativním výsledkem, sdělila ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Radka Kostelňáková.

pekelnédol1
Foto: twitter HZS

Zřícení jeskyně ohlásili policii krátce po poledni. "Oznamovatel bydlí v okolí, informoval o zavalení části jeskyně poblíž říčky Svitavy," doplnil krajský policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Poté, co se potvrdilo, že pod závalem nikdo není, předala podle něj policie místo revírníkovi Lesů ČR, do jejichž správy lokalita patří.

Pekelné doly, foto www.itras.cz

Místo, kde se jeskyně zbortila, je v nejrozsáhlejší oblasti s pískovcovými jeskyněmi v Čechách s názvem Pusté kostely. Nejznámější a největší jeskyní je Nautilus, kde už léta funguje v letní sezoně oblíbený motorkářský klub Pekelné doly. Zborcená jeskyně leží podle Kostelňákové mezi Pekelnými doly a jeskyní Pusté kostely II.

Foto: FB HZS

Celá oblast podél říčky Svitávky v délce necelých tří kilometrů od osady Svitava směrem k Velenicím je protkaná mnoha jeskyněmi, většinou umělými. Vznikaly v různých obdobích. V některých prostorách údajně žili už středověcí mniši a je pravděpodobné, že některé i sami hloubili. Jiné byly vytvořeny až v 18. století kvůli těžbě písku. Dalšího rozšíření se dočkaly za druhé světové války, kdy tam Němci vyráběli rychlopalné kanony. Po válce sloužil areál mimo jiné jako sklad zeleniny.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace