Nejvíc místa pro vycházky mají v kraji lidé z Ralska. Jeho území je 4. největší v ČR za Prahou, Brnem a Ostravou

01. 03. 2021 | 11:01

Nejvíc místa ke sportování a rekreaci mají v Libereckém kraji obyvatelé Ralska na Českolipsku. Rozlohou 170 kilometrů čtverečních je po Praze, Brně a Ostravě čtvrtým největším městem v zemi. Na území, které se v souvislosti s dlouholetým pobytem vojsk pyšní nedotčenou přírodou, přitom podle údajů z Českého statistického úřadu (ČSÚ) žije jen zhruba 2150 lidí.

geoparkRalskoBrana
ilustrační foto z Ralska www.kudyznudy.cz

Území je součástí Geoparku Ralsko, který vznikl v roce 2016 jako sedmý v Česku a zahrnuje i katastry Doks a Hamru na Jezeře.

Vláda od dnešního dne výrazně omezila volný pohyb obyvatel. Vycházky, běh a další sportovní aktivity jsou do 21. března možné jen na území obce, v níž dotyčný žije. Hranice okresu mohou lidé překročit pouze kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Nejméně místa k pohybu mají v rámci kraje lidé v Radimovicích na Liberecku. Obec v sousedství zámku Sychrov je s rozlohou 1,33 kilometru čtverečních nejmenší v rámci kraje, žije tam zhruba 300 obyvatel.

Z velkých měst mají nejméně místa k pohybu obyvatelé v Jablonci nad Nisou, který se rozkládá na ploše 31 kilometrů čtverečních, a žije tam 45.800 lidí. Co do rozlohy srovnatelný je třeba Frýdlant nebo krkonošské Vítkovice, kde ale bydlí výrazně méně lidí. Například Česká Lípa má rozlohu více než dvojnásobnou a Liberec s více než 106 kilometry čtverečními více než trojnásobnou.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace