Nová výstava v centru České Lípy přiblíží osudy obyvatel odsunutých po válce

09. 06. 2021 | 9:41

Centrum České Lípy oživí po roce další venkovní výstava, která připomene minulost města. Velkoformátové panely přiblíží osudy obyvatel odsunutých po druhé světové válce, řekla ČTK mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová. Na přípravě výstavy Kus domova spolupracovaly Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě a radnice prostřednictvím svého Regionálního turistického informačního centra.

CLMadCeska-Lipa-11
archivní foto Mad

"Je důležité si připomínat dějiny našeho města, abychom nezapomínali na to, na jakých základech Česká Lípa stojí. Věřím, že výstava bude příjemným zpestřením veřejného prostoru, kde se lidé opět dozvědí něco nového o svém městě. Fotografie jsou moc hezké a jsou zajímavou sondou do minulosti,“ doplnila českolipská starostka Jitka Volfová (ANO).

Autory výstavy jsou historik Tomáš Cidlina a grafik Pavel Kraus. Výstavu s podtitulem Lidé/Místa tvoří 18 velkoformátových panelů s fotografiemi od někdejších obyvatel České Lípy, kteří byli z města odsunuti po roce 1945. "Fotografie doprovází text nazvaný Domov, jehož autorem je českolipský lékař Fritz Wenzel," řekla mluvčí. Výstava začíná ve čtvrtek a na náměstí zůstane do konce října, bude mít také on-line mutaci na stránkách www.muzeumcl.cz

Soubor fotografií získal historik Tomáš Cidlina v roce 2019 během návštěvy u Helgy Hellerové, která společně s manželem Viktorem Hellerem věnovala velké úsilí tomu, aby v exilu roztroušení Českolipané udrželi vzájemné kontakty. V jejich domě v bavorském Passově několik desetiletí sídlila redakce časopisu Leipaer Heimatbrief, a časem tak shromáždili bohatou sbírku fotografií města a jeho obyvatel. Část této sbírky se nyní vrací zpět, veřejnosti se představí poprvé. "Někdejší a současní Českolipané si tak mohou pomyslně pohlédnout do očí," dodala Kňákal Brožová.

V České Lípě nejde o první podobný projekt, který v době koronavirové pandemie oživil ulice. Loni v létě tam zorganizovali venkovní výstavu Zrcadla do historie. Speciální panely upozorňovaly na stavby, které z mapy města zmizely po požáru v roce 1820 a nikdy se je už nepodařilo obnovit. Panely tehdy byly nejen v centru České Lípy, ale i mimo něj. Letos na jaře zase připravili netradiční výstavu "Okénka radosti" a jako vitríny pro fotografie a obrázky využili výlohy uzavřených obchodů, muzea a galerie totiž kvůli pandemií byly v té době kvůli koronaviru zavřené.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace