Nový Bor připravuje revitalizaci Lesního hřbitova, který je pro svou unikátnost častým cílem turistů
V Novém Boru na Českolipsku připravují revitalizaci Lesního hřbitova, který je nejen pietním místem, ale pro svou unikátnost i častým cílem turistů. Obnova by měla respektovat historickou podobu areálu z roku 1930, počítá se také s novými místy pro urnové hroby, doplněním veřejného osvětlení, vodovodu a výstavbou nových cest. S ohledem na nákladnost se budou úpravy dělat postupně po etapách, řekla ČTK mluvčí radnice Radmila Pokorná.
"Plánované úpravy Lesního hřbitova vycházejí z nedostatečné kapacity míst pro urnové hroby a rovněž ze špatné orientace již dokončených urnových hrobů a cest, kdy naši předchůdci v dobách socialismu nerespektovali historický koncept Lesního hřbitova," vysvětlil důvody plánované obnovy starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). V plánu je podle něj i revitalizace zeleně, vykácet bude nutné desítky stromů, předcházet tomu ale bude důkladný odborný průzkum.
Lesní hřbitov v Novém Boru založil v letech 1907 až 1909 Rudolf Schlegel, byl prvním svého druhu v Čechách. Jeho dominantou jsou tři rodinné hrobky významných německých podnikatelských rodin vybudované za první republiky. Hřbitov je i místem odpočinku popravených českých vojáků - účastníků Rumburské vzpoury z roku 1918. Hřbitov je cennou lokalitou z hlediska dendrologického a krajinářského, a proto byl v roce 1994 prohlášen registrovaným významným krajinným prvkem.
V současnosti se připravuje projekt revitalizace, který vychází z plánu Hartwiga Dittricha z roku 1930 a respektuje původní charakter místa. "Bere v potaz hydrogeologické podmínky a výškové uspořádání celého areálu. Nové chodníky s mlatovým povrchem by tak měly být široké 1,5 metru s jednostranným žlabem, aby zajistily obousměrný provoz a odvodnění," uvedl Lukáš Michvot z odboru rozvoje města. Projekt počítá s rozšířením veřejného osvětlení a vodovodu, přispět by měl k vyšší bezpečnosti pohybu návštěvníků.
Potřebné úpravy si ale vyžádají zásah do lesního porostu v areálu hřbitova. "I přes maximálně šetrný postup se nevyhneme v průběhu několikaleté realizace pokácení zhruba stovky stromů, zejména smrků," řekl Michvot. Celý projekt musí podle něj nejdříve projít schvalovacím procesem, vyjadřovat se k němu bude například i znalec, který provede biologické hodnocení lokality, kdy bude po celý rok sledovat výskyt živočichů v jednotlivých ročních obdobích.
Revitalizace prostoru není první investicí města do Lesního hřbitova, v roce 2017 dala radnice za devět milionů korun zrekonstruovat smuteční síň postavenou v roce 1909. V posledních letech dala také radnice za více než šest milionů korun postavit nové toalety pro návštěvníky a nový objekt pro správce hřbitova. S výstavbou cyklostezky do nedalekého Radvance přibylo veřejné osvětlení a dopravní úpravy podél Lesního hřbitova, kde je teď možné bezpečně parkovat.
čtk