Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Radní v Novém Boru rozhodli o odstranění nefunkční kašny u Městského kina

30. 06. 2024 | 8:17

Rada města Nový Bor rozhodla o odstranění kašny u Městského kina, která už šestnáct let neplní svoji funkci. Důvodem je absence veškerých technologií a havarijní stav obložení. Novou podobu a využití této části Smetanových sadů navrhne architekt.

nový bor kino
Foto: www.novy-bor.cz

V minulosti betonovou kouli uprostřed fontány polepili dobrovolníci skleněnou mozaikou. Při tom ale ucpali přívod vody a odstranili nerezový díl, v němž byly vodní trysky. Na základě toho před časem pracovníci odboru správy majetku na novoborském městském úřadě začali s přípravou projektu na opravu přívodu a odvodu vody, elektřiny a rekonstrukci šachty tak, aby mohla být kašna opětovně uvedena do provozu.

„Během toho jsme ale zjistili, že kašna nemá vlastníka. Neexistuje k ní žádná dokumentace, neeviduje ji stavební úřad, ani město ve svém majetku, není ani předmětem památkové péče. Nepovedlo se nám dohledat ani rok její výstavby,“ uvedla vedoucí technické správy města Zdeňka Schreibová. Při šetření na místě se ukázalo, že kašna byla průtočná, voda z ní odtékala do Šporky. „Původní technologie v podobě odběrného místa a čerpadla ale již neexistují. Dohledali jsme pouze starou šachtu, do níž ústí dlouho nefunkční vodovodní přípojka,“ doplnila Zdeňka Schreibová s tím, že v havarijním stavu je i betonový monolit, který tvoří konstrukci kašny. Pískovcové desky, jimiž je obložený, jsou na řadě míst olámané, popraskané a opadávají.

Opětovné zprovoznění kašny tak přestalo být otázkou opravy, ale změnilo by se na úplně nový projekt. Ten by znamenal vybudování nového odběrného místa, zajištění připojení elektrické energie, vybudování kompletně nové technologie s uzavřeným systémem, nové rozvody. Přivedení vody do kašny by obnášelo její kompletní zbourání a postavení nové.

„S ohledem na to radní přistoupili ke kompletnímu odstranění současné kašny a následnému vydláždění plochy. V současnosti oslovujeme firmy k předložení nejvýhodnější cenové nabídky. Zároveň s tím hledáme architekta, s nímž budeme konzultovat novou podobu tohoto veřejného prostoru,“ dodal starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

www.novy-bor.cz