Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Řeči o "chřipečce" nejtěžší pacienti neuslyší. Mají rouru v krku a nevnímají, reaguje na zlehčování covidu zdravotní bratr z ARO

13. 10. 2020 | 6:00

Jakub Tláskal, praktický bratr, nebo též ošetřovatel z ARO - covidového oddělení Nemocnice s poliklinikou v České Lípě, napsal na svůj facebookový profil vzkaz pro všechny, kteří tvrdí, že pokud se jedná o onemocnění covid-19, jde o "obyčejnou chřipečku". Že ta nemoc vlastně ani neexistuje a že se dá "vyležet doma s čajíkem a paralenem". Tyhle řeči, které se sociálními sítěmi šíří nebezpečněji než smrtící virus, ho jako člověka, který je nemoci denně hodně blízko, neuvěřitelně vytáčejí.

achripečka1
Foto z FB Jakuba Tláskala, zdravotního bratra z českolipského ARO

Napsal (redakčně upraveno, originál zde): „Kéž by všichni, kdo něco takového tvrdí, to mohli přijít říct lidem, co leží na našem oddělení, nebo jejich příbuzným. Naši pacienti by je ale neslyšeli (a nevnímali - poz. red.), poněvadž mají rouru v krku. Ano, může to ze začátku vypadat jako obyčejná chřipka, ale průběh je u každého jiný.

Foto z FB Jakuba Tláskala, praktického ošetřovatele ARO NsP Česká Lípa.

Než budeš total vyšťavenej a saturaci budeš mít kolem 80%, přivezou tě k nám. Budeme ti dávat kyslík, když to nezabere, dostaneš neinvazivku (velkou masku na obličej) a budeme do tebe prát kyslík. Zase nic? Dostaneš high flow ventilaci, kyslík přes ventilátor do nosu. No a pokud se nezlepšíš, tak přjde na řadu roura do krku. Pak tě na 12 hodin budeme točit na břicho. Po takové době se ti mohou tvořit dekubity - na obličeji, po těle, na intimních partiích. Pravda, převážně to postihuje starší ročníky, ale že u nás budeš na kyslíku, to se může stát komukoliv.

Jakub Tláskal po "odmaskování".A že stále žbrbláš, že musíš mít roušku na obličeji pár minut v krámě nebo několik hodin v práci, přikládám pár fotek, v čem pracujeme my. Máme to na sobě 2x3 hodiny za službu. Po 10 minutách jsi jak v sauně. Nenapiješ se, nevymočíš, nevysmrkáš, nepodrbeš se... Čert vem můj "xicht", na něm se už nic pokazit nedá, ale lituji kolegyně.

Je asi jedna ráno, jdu si snad chvilku odpočinout a za dvě hodiny se budu opět chystat do kosmického. Tím, co jsem napsal, nechci nikoho strašit, ale snad to trošku přispěje k tomu, že se přestane tvrdit, že covid nic není.“

Tolik výpověď zdravotního bratra, který dnes a denně vidí neblahou „špičku ledovce“, tedy ty nejtěžší případy onemocnění covidem. Jsou to drsná slova a na sociální síti je během pondělí sdílely stovky lidí. Stovky lidí také připojily komentář a řada z nich bohužel svědčí o tom, že mnozí nic nepochopili. Zdravotníka, který se rozhodl vystoupit z anonymity a „jít s kůží na síť“, nevybíravě napadají. Jiní, a je jich naštěstí většina, ho ale chválí a děkují jemu i všem zdravotníkům za to, co dělají a co musejí snášet.

Post Jakuba Tláskala s komentářem “jeden příběh z první linie“ nasdílel i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, čímž mu dodal patřičnou důležitost. Českolipská nemocnice je krajským zdravotnickým zařízením a hejtman iniciativu jednoho ze zaměstnanců zcela chápe, „Je dobře, že je slyšet i hlas zdravotníků z rizikových pracovišť," uvedl.

Podle něj je to jasný vzkaz těm, kdo mají to štěstí a jsou od nemoci bezpečně daleko a vůbec si neumějí představit, jak to v první linii chodí. "A přesto někteří mají stále potřebu covid zlehčovat," podotkl Matin Půta na tiskové konferenci po jednání krajského krizového štábu. Připojil se do přenosu po skype, protože sám je v izolaci, neboť přišel do kontaktu s pozitivní osobou. Jeho test byl negativní, přesto ale musí dodržovat specifický režim.

Pro veřejně prezentovaný "duševní pochod" zdravotního bratra z českolipské nemocnice měl pochopení i primář ARO liberecké nemocnice Dušan Morman. „Očitá svědectví lékařů a sester jsou velice cenná," konstatoval a dodal něco v tom smyslu, že zdravotníci vydrží hodně, ale občas je třeba upustit páru. Dušan Morman se zcela ztotožnil i s výpověďmi personálu z libereckého ARO, které v neděli večer odvysílala veřejnoprávní ČT v publicistickém magazínu 168 hodin. "Potvrzuji, že personál je přepracovaný a čtyři naše sestry nemohou do práce kvůli vyčerpání," zopakoval primář ARO liberecké krajské nemocnice.

Na náš dotaz, zda jsou takto extrémně vytížení zdravotníci také patřičně oceněni, například mimořádným bonusem, padla lehce vyhýbavá odpověď. Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka uvedl, že o odměny za jarní vlnu epidemie se staralo ministerstvo a o bonusech za podzimní fázi pandemie zatím řeč nebyla, protože je tato etapa na začátku. Dušan Morman posléze upřesnil, že zdravotníci odměny za jarní etapu pandemie a boje s ní na účtech stále nemají (v pondělí v poledne), ale čekají je každým dnem

Je polovina října a druhá vlna epidemie na vzestupu...

Alena Roubalová