Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Silnice v Lindavě se devět let od povodní dočkala rekonstrukce

06. 09. 2019 | 14:35

Silnice třetí třídy v Lindavě na Českolipsku se rekonstrukce dočkala až devět let od povodní, které ji poškodily. Obnova přijde na 102 milionů korun a celou ji Liberecký kraj zaplatí ze svého. Je to největší akce kraje v letošním roce, nebylo možné na ni získat dotaci, takže bylo nutné najít prostředky v krajském rozpočtu, řekl ČTK při dnešním zahájení stavby náměstek libereckého hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

LIndavasilnice (1)
Foto: LK

Silnice rekonstrukci nutně potřebuje, při bleskových povodních v srpnu 2010 byla stejně jako další komunikace v této oblasti poškozena vodou, asfalt je viditelně potrhaný, povrch je plný výmolů a děr. "Voda tady tehdy tekla přes silnici, opravovalo se tu několik mostů a je škoda, že se nedostala na seznam povodňových škod a kraj ji tak teď celou musí zaplatit ze svého," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Je to podle něj poučení do budoucna. Svým následovníkům proto pro případ podobných povodní nechá vzkaz: "Když je povodeň, napište tam všechno".

Rekonstrukce se teď dočká bezmála 5,5 kilometrů dlouhý úsek silnice z Cvikova do Lindavy. "Není to jen o asfaltových površích, ta stavba zahrnuje pět opěrných zdí a více než 30 propustků, což je vlastně důvod poměrně vysoké ceny," řekl ČTK ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička. Stavba je naplánovaná až do září příštího roku, motoristé tam proto musejí počítat s omezeními a částečnými uzavírkami. "Na pokládku asfaltu bude silnice zcela uzavřena, protože ji chceme mít beze švů," dodal Růžička.

K obnově silnice se projektem za deset milionů korun připojí i město Cvikov. "Máme připravenou akci zaměřenou na zvýšení bezpečnosti autobusových zálivů, dostali jsme na to ze Státního fondu dopravní infrastruktury dotaci 8,5 milionu," řekl ČTK cvikovský místostarosta Petr Vrabec (Sdružení pro budoucnost a rozvoj Cvikova). Součástí bezpečnostních zálivů jsou podle Vrabce chodníky, nejdelší bude u sklárny Lasvit Ajeto. "Součástí zálivů je i takzvané clonové nasvícení, aby všichni chodci byli dobře vidět," dodal místostarosta.

čtk