Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V České Lípě modernizuje SVS čerpací stanici vody na Špičáku

31. 07. 2019 | 8:05

Spolehlivé dodávky pitné vody pro 6500 obyvatel zajistí modernizace čerpací stanice vody na Špičáku v České Lípě. Stanice čerpá vodu do vodojemu Špičák 2, v provozu je ale od roku 1987 a dosluhuje. Práce by měly být hotové do konce letošního roku.

VodaTechnolofieUpravnaCharousek
ilustrační foto

ČTK o tom informoval Jiří Hladík, mluvčí Severočeské vodárenské společnosti (SVS), která je investorem. Modernizace stanice je jednou z 29 staveb za bezmála 103 milionů korun, které letos SVS na Českolipsku naplánovala.

"Stávající potrubí jsou zrezivělá, armatury jsou nefunkční a z původních tří vertikálních čerpadel je funkční pouze jedno, a v případě poruchy by tak hrozilo, že bude čerpací stanice mimo provoz. Rovněž elektroinstalace a rozvaděče jsou původní a je nutné zajistit soulad s platnými standardy," popsal Hladík současný stav zařízení, na němž je závislá zhruba šestina obyvatel města.

Svému stáří odpovídají podle mluvčího SVS objekty také po stavební stránce, vstupní dveře jsou zrezivělé, betonová podlaha se vlivem vlhkosti rozpadá, do objektu prosakuje podzemní voda. Stanice dostane například nová čerpadla. Oprava čeká i samotný objekt čerpací stanice. Severočeská vodárenská už staveniště převzala. "Vlastní stavební práce začnou v polovině srpna," dodal Hladík.

V České Lípě nejde o jedinou stavbu SVS. Už loni začaly práce na rekonstrukci přes dva kilometry dlouhého vodovodního přivaděče, který propojuje vodojemy Špičák a Stoupno. Práce tam začaly už loni na podzim a hotovo by mělo být letos v říjnu. Severočeská vodárenská pracuje také na rekonstrukci vodovodu a kanalizace v Lukostřelecké ulici. V rekonstrukci je také vodojem Hůrka, kde by mělo být hotovo do konce prázdnin.

čtk