V České Lípě nedoporučují kvůli popadaným stromům vstup nejen do městských lesů, ale ani na naučné stezky a singlterkovou trať

11. 02. 2020 | 14:35

V České Lípě nedoporučují kvůli popadaným stromům vstup nejen do městských lesů, ale ani na naučné stezky a singlterkovou trať, kterou předloni otevřeli na Špičáku. Po vichřici jsou v lesích popadané a nakloněné stromy, s jejich odklízením se ještě nezačalo. Pracovníci Městských lesů Česká Lípa čekají na to, až vítr ustane. ČTK to dnes řekl Petr Kreisinger, jednatel společnosti, která v České Lípě a okolních obcích obhospodařuje 1800 hektarů lesů.

hasiči strom 25.6
Ilustrační foto, HZS LK

"Popadané a nebezpečně nakloněné stromy máme na Hubertově stezce na Svárově, stezce kolem Žizníkovského rybníka, na Holém vrchu a na Špičáku," doplnila mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. Vítr také vyvrátil čtyři stromy v městském parku, jinak je ale podle ní park bezpečný. Radnice v pondělí uzavřela svůj druhý vstup, kvůli taškám, které při vichřici padaly ze střechy. "Už je tam přistavená plošina a na opravě se pracuje," dodala mluvčí města.

V České Lípě dosahovala v pondělí rychlost větru v nárazech 94 kilometrů v hodině, i dnes stále fouká, i když ne tak silně. Vítr podle informací meteorologů dosahuje rychlosti kolem 50 km/h. Městské lesy Česká Lípa odhadují, že budou muset zpracovat kolem 500 metrů krychlových dřeva z polomů. "Budeme ho zpracovávat tak 14 dnů až tři týdny, zatím jsme s tím ale kvůli větru nemohli začít, bylo by to nebezpečné," doplnil Kreisinger. Meteorologové navíc prodloužili výstrahu před silným větrem až do středečního večera.

Vstup nedoporučují do městských lesů také třeba v Liberci, i když tam napáchala vichřice jen minimální škody. "Nevypadá to tak strašidelně jako v jiných částech republiky, Ještěd nás před vichrem ochránil, popadaly jen jednotlivé stromy," řekl ČTK ředitel Městských lesů Liberec Jiří Bliml. Lidé by podle něj ale do lesů chodit neměli. "Ani jsme tam ještě neposílali lidi zpracovat to dřevo, fouká a je to nebezpečné," dodal ředitel společnosti, která v Liberci spravuje zhruba 580 hektarů lesů.

V Doksech na Českolipsku v pondělí zranil padající strom cizinku na Jarmilině stezce, se zlomeninou nohy ji odvezli do českolipské nemocnice. Městské lesy Doksy, které spravují bezmála tisíc hektarů lesů kolem Máchova jezera, ale žádné omezení vstupu nevydaly. "Žádnou velkou kalamitu nemáme, spadly jen jednotlivé stromy v intravilánu města a také v lesích. Nebezpečí nehrozí," řekl ČTK jednatel společnosti Petr Válek. Rychlost větru tam dnes dosahovala v nárazech 40 km/h.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace