Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V České Lípě vybudovali nové Alzheimercentrum pro 132 klientů

02. 10. 2019 | 16:16

Nové Alzheimercentrum pro 132 klientů otevřeli v České Lípě. Z bývalé ubytovny v sousedství nemocnice ji vybudovala soukromá společnost TTP invest.

AlzheimerNew
ilustrační foto

První klienty přijalo centrum už o prázdninách, aktuálně jich má 25 a další se hlásí. ČTK to dnes řekla Lucie Cíglerová, mluvčí společnosti Alzheimercentrum pp, která českolipské zařízení stejně jako dalších 13 po celém Česku provozuje. Společnost se už přes 20 let specializuje na péči o klienty s Alzheimerovou chorobou a s ostatními typy demencí.

Přestavbu zchátralé budovy financovala společnost TTP invest. "Objekt je z roku 1985 a v době nákupu byl už dlouho opuštěný a ve velmi špatném technickém stavu. Nějakou dobu jsme rozmýšleli, k jakému účelu by byl areál v této lokalitě vhodný. Nechtěli jsme sem vracet ubytovnu a místu by neprospěla ani přestavba na bytové jednotky. S ohledem na sousedství areálu s nemocnicí nám přišlo jako nejlepší hledat řešení tímto směrem," řekl k projektu majitel TTP investu Tomislav Procházka.

Přestavba ubytovny je Alzheimercentru doslova šitá na míru. "Každé takové zařízení má své specifické požadavky. Tady je velký důraz kladen na dispozice, které jsou schopné navodit atmosféru domácího prostředí. Důležitá byla také soběstačnost z hlediska jednotlivých procesů provozu, takže objekt má například vlastní kuchyni a prádelnu," doplnil ředitel TTP investu Martin Peter. Projektování a přípravné práce začaly na jaře 2016 a autorem projektu je Jan Stolín. Samotné stavební práce byly zahájeny o dva roky později a letos v květnu byla stavba dokončena.

V Libereckém kraji v poslední době podobných projektů přibývá. Už v roce 2015 otevřel dům pro seniory určený i pro lidi s demencí v Jablonci nad Nisou výrobce zabezpečovací techniky Jablotron. Soukromý domov pro seniory otevřela letos v Liberci společnost SeneCura, která už v Česku provozuje 14 zařízení. V Liberci má ze 148 míst 30 pro klienty s Alzheimerovou chorobou nebo jiným druhem demence. V podobný domov by se v budoucnu měl proměnit i bývalý hotel Sychrov. Výstavbu specializovaného Alzheimer centra pro 24 klientů připravují v Turnově, město na něj získalo dotaci.

čtk