V Kulturním domě Crystal v České Lípě se bude v pátek očkovat naposledy, centrum se stěhuje do nemocnice

27. 05. 2021 | 15:56

Naposledy se bude v pátek očkovat v Kulturním domě Crystal v České Lípě. Tamní velkokapacitní centrum se stěhuje zpět do areálu nemocnice, očkovat tam začnou v pondělí odpoledne, řekl dnes ČTK ředitel Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa Pavel Marek. Důvodem stěhování je plánovaná rekonstrukce vestibulu kulturního domu, kterou připravuje radnice. V rozpočtu na to má 20 milionů korun.

covid woman-5921371 1280
Ilustrační foto

Českolipská nemocnice začala očkovat 4. ledna nejprve v areálu nemocnice, od 22. února se očkuje v kulturním domě. Vakcínu tam zatím dostalo přes 20.600 lidí, z toho 7500 už i druhou dávku. V Crystalu se postupně zvyšovala kapacita, v tomto týdnu tam denně vakcínu dostává kolem 600 lidí, od příštího týdne v areálu nemocnice by měli lékaři podat přes 800 vakcín denně. "Pracovní doba se prodlouží od 13:00 do 21:00," doplnil Marek. S očkováním podle něj pomáhají praktičtí a ambulantní lékaři.

Očkovací centrum vzniklo z bývalých garáží pro 21 aut, které jsou mimo hlavní budovu nemocnice. Loni na jaře je upravili na covidovou jednotku se dvěma lůžky s možností umělé plicní ventilace a deseti lůžky standardními, potřeba ale nebyly. Teď prošel areál další úpravou, aby splnil hygienické předpisy. "Budou tam čtyři očkovací boxy a dostatečný prostor pro odpočinek vakcinaci. Možná sem přesuneme i odběrové místo na PCR a antigenní testy," řekl Marek.

Jde podle ředitele o prostor, který je mimo hlavní nemocnici. "Je plně samostatný, který může nemocnice dlouhodobě používat i jako infekční nemocnici, pokud by to bylo znovu potřeba," řekl. V objektu jsou připravené i rozvody plynů, aby bylo možné tam případně umístit i covidové pacienty, kteří potřebují kyslíkovou podporu. Aktuálně to potřeba není, v nemocnici se teď starají o osm pacientů s koronavirem, z toho jeden je na intenzivní péči. Nemocnice se tak postupně vrací i k plánovaným operacím.

V Libereckém kraji funguje 12 velkokapacitních očkovacích center, největší je u krajského úřadu v Liberci, kde denně vakcínu dostane přes tisíc lidí. O přesunu se uvažuje také v Jablonci nad Nisou a Jilemnici, kde očkují ve sportovních halách. Nebude to ale zřejmě dřív než na konci prázdnin.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace