Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V Novém Boru podpisují petici za podzemní vedení 110 kV

27. 05. 2019 | 18:03

V Novém Boru na Českolipsku lidé podepisují petici na podporu vedení velmi vysokého napětí 110 kilovoltů podzemním kabelem přes celé území CHKO Lužické hory včetně novoborské části Arnultovice a okolí vrchu Skalka.

Připojit se mohou i obyvatelé Radvance a Sloupu v Čechách. Petice je namířena proti plánu společnosti ČEZ Distribuce vybudovat z České Lípy přes Nový Bor do Varnsdorfu vedení nad zemí. Ministerstvo životního prostředí už k záměru vydalo souhlas.

"Požadujeme, aby ministr životního prostředí prověřil souhlasné stanovisko EIA a přitom respektoval zákonné požadavky na posouzení vlivu záměru na krajinný ráz, životní prostředí, pohodu obyvatel a na veřejné zdraví. Zároveň zajistil nové objektivní posouzení tak, aby nebyla účelově protežovaná nadzemní varianta. Zejména požadujeme, aby propojovací vedení 110 kV vedlo kabelem přes celé území Lužických hor, minimálně pak přes Nový Bor, který je součástí CHKO," řekl ČTK zástupce petičního výboru a starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj).

Výstavba vedení, které má posílit zásobování Šluknovského výběžku elektřinou, se připravuje přes 20 let. Oblast, v níž žije 60.000 lidí, dnes zásobuje jediné vedení vybudované v 60. letech minulého století. "V případě vážnějšího poškození přívodního dvojitého vedení 110 kV, přerušení obou linek nebo pádu stožáru hrozí několikahodinové, ale i několikadenní přerušení dodávky do větší části této oblasti," řekla již dříve ČTK severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

V plánu je výstavba 33 kilometrů dlouhého vedení vysokého napětí 110 kV. První zhruba 11 kilometrů dlouhá etapa povede v nynější trase z České Lípy do Nového Boru. Počítá s rekonstrukcí a zvýšením kapacity současného vedení. Zbylých 22 kilometrů z Nového Boru do Varnsdorfu je vedení nové, z toho pět kilometrů přes CHKO Lužické hory bude vedeno podzemním kabelem. Zbylé nadzemní vedení jde podél silnic první třídy 9 a 13 a v souběhu s vysokotlakým plynovodem. Stavět by se mělo začít příští rok.

Nový Bor od začátku nadzemní variantu vedení odmítá, hlavními argumenty jsou zdravotní rizika, znehodnocení pozemků v obytné zóně i vizuální stránka stavby. "Nechceme bránit rozvoji Šluknovského výběžku, ale v případě Arnultovic a Skalky chceme, aby byl dodržen zákon bez výjimek a rádi bychom naši část Lužických hor měli bez stožárů," dodal Dvořák.

čtk