Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Velká část českolipského muzea zůstane příští rok zavřená, je třeba snížit energetickou náročnost budovy

09. 12. 2019 | 18:24

Velká část Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě zůstane příští rok zavřená. Důvodem jsou stavební práce, které mají snížit náklady na spotřebu energií v rozlehlém areálu. Uzavřené budou všechny stálé přírodovědné a historické expozice a výstavní prostory muzea i galerie.

CLmuzeumliparekonstrukce1Irma
archivní foto: Artur Irma

Naposledy si je budou moci návštěvníci prohlédnout v neděli 29. prosince, znovu se otevřou 1. března 2021, řekl dnes ČTK ředitel muzea Zdeněk Vitáček. Liberecký kraj přijdou úpravy muzea na 14,6 milionu korun.

Projekt počítá s výměnou oken a dveří za repliky s tepelně izolačním dvojsklem. "Vlastivědné muzeum v České Lípě sestává z památkově chráněných budov, je tedy třeba při úpravách dostát požadavkům památkářů. U tak velkého komplexu by se výsledek měl projevit v úsporách na energiích. Současně bude probíhat malování interiérů. Kolegové z muzea se budou snažit zpřístupnit expozice ihned, jakmile to bude možné," doplnila krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

Pro veřejnost zůstane podle Vitáčka otevřený ambit, kaple Nejsvětější Trojice, Svaté schody, Loretánský dvůr a kaple Panny Marie Loretánské. Přístupná bude také klášterní zahrada.

Stálé expozice, výstavní prostory, kanceláře, depozitáře a sklady musí kvůli stavebním pracím přestěhovat. "Naší snahou bude co nejdříve zpřístupňovat dokončené prostory veřejnosti. To však bude záležet na finančních možnostech a zajištění bezpečnosti a ochrany návštěvníků a majetku," řekl Vitáček.

Českolipské muzeum patří k významným architektonickým památkám regionu, sídlí v augustiniánském klášteře, který založil roku 1627 Albrecht z Valdštejna. Vlastní muzejní historie se začala psát rokem 1899, kdy zahájil činnost Muzejní spolek, samotné muzeum se otevřelo o rok později. Základem sbírky jsou přírodovědné, společenskovědné a knihovědné fondy, které vznikaly činností místních spolků a donátorů. Dnes má muzeum ve svých expozicích a depozitářích bezmála půl milionu předmětů.

čtk