Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Vojenské lesy opravily v Ralsku historické hroby z prusko-rakouské války

26. 11. 2022 | 12:27

Vojenské lesy a statky (VLS) opravily 14 historických hrobů u silnice z Mnichova Hradiště do Kuřívod v Ralsku na Českolipsku. Připomínají padlé z prusko-rakouské války v roce 1866. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Jan Sotana.

ralskoKudyznudy
ilustrační foto z bývalého vjenského prostoru Ralsko je z www.kudyznudy.cz

Bitva v Kuřivodech byla prvním větším střetnutím tohoto rakousko-pruského konfliktu, bojovalo zde na 6000 vojáků. "Oběti krvavé bitvy z června 1866 připomíná v Ralsku mimo jiné ojedinělý soubor pískovcových pomníků na hrobech rakouských polních myslivců, kteří v těchto místech svedli svůj poslední boj. Pomníky se nacházejí v lese podél silnice na Mnichovo Hradiště a původně tu stály už v roce 1891. V roce 2007 prošly obnovou, za 15 let se však na nich podepsalo počasí a bohužel i vandalství některých návštěvníků lesů," uvedl Sotona.

Obnova hrobů stála 360.000 korun, ministerstvo obrany na to přispělo VLS dotací 290.000 korun. Hroby jsou očištěné, zbavené mechu a lišejníků, mají opravené spárování pískovcových dílů i obnovené texty na náhrobcích. "Opraveny a obnoveny byly také chybějící díly, od oplocení po vrcholové kříže," dodal mluvčí VLS.

Obdobně vojenské lesy a statky v posledních letech obnovily i další památky v oblastech, které spravují. "V Ralsku to například byla barokní lesní kaple na Borečku, kterou zničili během svého pobytu v této lokalitě vojáci Sovětské armády. Na západě Čech u Kyselky na hranici vojenského újezdu Hradiště zase lesníci z resortu obrany obnovili trojici památek z dob lázeňského podnikatele Heinricha Mattoniho - lesní kapli a historickou rozhlednu na vrchu Bučina nad Ohří. Do lesů u obce Kyselka vrátili i repliku lázeňského altánu," uvedl Sotona.

Na Šumavě letos podle něj dokončili rekonstrukci historické vodní cesty Želnavský smyk, která spojovala národní technickou památku Schwarzenberský plavební kanál s řekou Vltavou. "V Brdech aktuálně vojenští lesníci rekonstruují ikonický lovecký zámeček Tři Trubky, který využívali během první republiky prezidenti T. G. Masaryk a E. Beneš," dodal.

čtk