Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Vyhořelý zámek v Zahrádkách je na prodej, Karlova univerzita po zájemci chce 32 milionů korun

26. 10. 2023 | 12:26

Vyhořelý zámek v Zahrádkách na Českolipsku je na prodej. Pražská Univerzita Karlova, které patří, ho nabízí prostřednictvím pražské realitní kanceláře I.E.T. Reality. Za památku chce 32,27 milionu korun, v případě většího počtu zájemců může být využita aukce, zjistila ČTK.

zahradky2
Foto z www.sreality.cz

Zámek vyhořel na konci ledna 2003, od té doby je prázdný, univerzita na jeho obnovu peníze nemá a dotace se získat nepodařilo. Náklady na obnovu se odhadují na více než 600 milionů korun.

Na prodej dnes upozornila liberecká příloha Mladé fronty DNES. Nový majitel by měl počítat s tím, že zámek je kulturní památkou. Makléř Ondřej Svozil upozorňuje na to, že případné úpravy bude muset konzultovat s památkáři. Žádné další nevýhody, které by mohly ovlivnit rozhodování potenciálního nového majitele, nevidí. "Můžete tam klidně bydlet, nemusíte tam nikoho pouštět na prohlídky," řekl deníku Svozil a dodal, že v posledních 20 letech se objekt nevyužíval, lidé navštěvovali jen přilehlé zahrady.

Zámek postavený v druhé polovině 16. století vlastní univerzita od roku 1974. Měla v něm hotel s 96 lůžky, kongresovým sálem a učebnami. Škole sloužil pro výuku jazyků a byl cenným zdrojem peněz. Požár budovu zachvátil 30. ledna 2003 a rozšířil se tehdy na celou budovu. Z jedné z nejcennějších památek regionu zbyly jen obvodové zdi a více než rok do ní pršelo, než dostala alespoň provizorní střechu. Aby se zabránilo další devastaci, má objekt svého správce a škola pravidelně investuje do jeho údržby.

Areál je na prodej včetně více než sedmi hektarů pozemků, hospodářským dvorem, domem správce a skleníky. O pozemky sousedící s parkem a budovu konírny měla v minulosti zájem obec Zahrádky, s univerzitou jednala. "O prodeji jsme se dozvěděli až na základě inzerce bez předchozí komunikace ze strany vlastníka, což nás dost překvapilo," řekl deníku starosta Martin Macho (NEZ). Na koupi celého areálu podle něj obec se 700 obyvateli nemá a nákladná rekonstrukce by pro ni byla velkým soustem. Obává se toho, že by v areálu v zájmu rychlé návratnosti investice mohla vzniknout ubytovna.

čtk