Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výrobce plastů do automobilů stížnost Nového Boru týkající se údajného  porušování územního plánu odmítá

07. 05. 2019 | 11:00

V rozporu s územním plánem je podle radnice v Novém Boru na Českolipsku schválené i plánované zvyšování výroby ve společnosti SAND Profile. Výrobce plastových a pryžových profilů a těsnění má závod v městské části Arnultovice, obyvatelé si stěžují na silný zápach. Město podalo stížnost ministerstvu životního prostředí, kraji, hygienikům a také inspekci životního prostředí, chce návrat k původnímu limitu. ČTK o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí radnice Radmila Pokorná. Jednatel firmy Jan Švadlenka považuje stížnost za neoprávněnou.

V roce 2016 získala SAND Profile investiční pobídku od státu pro rozšíření svého novoborského závodu za 145 milionů korun a loni za více než 100 milionů. Vedení dvanáctitisícového města se nelíbí, že krajský odbor životního prostředí už loni povolil firmě zvýšení výroby tepelného zpracování syntetických polymerů z 80 na 450 až 950 tun za rok. "Nyní jsem zcela náhodně obdržel informaci, že je před dokončením EIA k dalšímu navýšení zpracovávaných surovin až na 2700 tun/rok, a to v lokalitě, kde náš územní plán neumožňuje průmyslovou výrobu. Proti takovému porušování zákona se budeme bránit všemi dostupnými prostředky, a to včetně případného soudního sporu," uvedl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Město argumentuje zejména rozporem s územním plánem. Společnost SAND Profile získala v roce 2005 stavební povolení na výrobní halu, v níž měla být výroba ztužujících prvků pro autosedačky se vstupním materiálem umělohmotný granulát PVC o objemu 80 tun za rok. V té době patřila tato plocha mezi "smíšené" s využitím pro drobnou výrobu i bydlení. "V polovině června 2016 nabyl účinnosti nový územní plán města, který změnil funkční využití některých ploch včetně plochy, v níž probíhá výroba zmíněné společnosti. V dané ploše je jasně uvedeno, že zde lze umisťovat pouze malovýrobu, přidruženou výrobu, řemeslnou výrobu, nikoliv průmyslovou výrobu," uvedl Dvořák. Krajem loni povolené rozšíření bylo podle něj schváleno bez stanoviska města. Mluvčí kraje Filip Trdla ČTK sdělil, že stížnost města kraj prošetří. "Až poté poskytnu další informace," dodal.

Objekt firmy v Novém Boru, foto: firemní wwwFirma SAND Profile stížnost města ohledně porušování územního plánu odmítá. Podle jednatele společnosti Jana Švadlenky jsou informace ve stížnosti účelově nepřesné a zavádějící. "Navíc kontraproduktivní, neboť dosud existovala snaha naší společnosti o vyřešení případných problémů," sdělil Švadlenka ČTK. Firma chce podle něj na stížnost reagovat prostřednictvím právního zástupce poté, co obdrží potřebné informace.

Po stížnostech obyvatel na silný zápach v okolí firmy provedla už několik měření Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Podle informací radnice by se na jejich základě měla ve firmě letos na podzim instalovat takzvaná dospalovací jednotka. Starosta uvedl, že aktivitu ze strany ČIŽP vítají, nelze ale legalizovat neoprávněnou průmyslovou výrobu. "Proto s ohledem na dokončování nové EIA opětovně upozorňujeme, že jak současně povolený objem výroby 950 tun/rok, tak i záměr firmy na navýšení na 2700 tun/rok, je zcela v rozporu s platným územním plánem a trváme na tom, aby výroba byla uvedena na úroveň původně povolené kapacity," dodal.

čtk

Načítám...
Napiš komentář