Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Za svoz odpadu Nový Bor zaplatí 45 milionů korun bez DPH, za provoz sběrného dvora dalších 15,8 milionu

Obyvatelé v Novém Boru na Českolipsku budou mít od příštího roku možnost třídit odpad přímo u svých domů. Kromě popelnice na směsný odpad a nádoby na bioodpad mohou od 1. listopadu požádat také o další dvě nádoby na odpad tříděný. Jedna bude na papír a druhá na plasty, kovy i nápojové kartony.

Výdej nádob je naplánovaný na prosinec, vyvážet je pak začne firma EKOD Servis po Novém roce. Poplatky se nezmění, řekla ČTK mluvčí radnice Radmila Pokorná.

S 11.400 obyvateli je Nový Bor pátým největším městem v Libereckém kraji. Na svoz a likvidaci odpadu dlouhodobě doplácí z rozpočtu, přestože se poplatky pro obyvatele od roku 2019 zvedly z 620 korun na letošních 900 korun na osobu. "Abychom i přes zvyšující se ceny zachovali výši poplatku pro občany a zároveň vyhověli požadavkům legislativy, která nám ukládá v roce 2025 vytřídit 60 procent komunálního odpadu, přistoupili jsme v odpadovém hospodářství k řadě změn," doplnil starosta Jaromír Dvořák (starostové pro Liberecký kraj).

Novoborská radnice nově vysoutěžila nakládání s komunálními odpady a provoz sběrného dvora pro období od ledna 2025 do konce roku 2029. Zakázku získala firma Compag CZ. Za svoz odpadu město zaplatí 45 milionů korun bez DPH, za provoz sběrného dvora dalších 15,8 milionu. Nádoby na odpad už si nebude Nový Bor pronajímat. "Nakoupili jsme vlastní, které počátkem roku vyměníme. Lidé se nemusí o nic starat, popelnice se vymění v rámci svozu počátkem příštího roku," uvedla vedoucí technické správy města Zdeňka Schreibová.

S novým systémem se od ledna ve sběrném dvoře otevře takzvané re-use centrum, kam mohou lidé donést funkční věci z domácnosti a odnést si mohou předměty, které darovali jiní. Služba bude bezplatná. Centrum bude přijímat například kuchyňské nádobí, nářadí, sportovní potřeby, hračky, knihy nebo nečalouněný nábytek. Nepatří do něj oblečení, boty, matrace, peřiny nebo elektrozařízení. "Sníží se nám náklady na likvidaci odpadů, ale centrum by také mělo pomáhat mladým nebo rodinám začít nový život díky pořízení věcí, kteří ostatní nevyužijí," doplnil Dvořák.

Se zavedením sytému třídění přímo v domácnostech, se změní frekvence svozu komunálního odpadu. Směsný odpad bude firma vyvážet nikoli každý týden ale jednou za 14 dní. Týdenní svoz bude zachován jen u velkých popelnic, které jsou většinou u bytových nebo panelových domů. Tříděný odpad se bude vyvážet jednou za čtyři týdny, stejnou frekvenci bude mít svážení bioodpadu od ledna do března, od dubna ho pak bude odpadová firmy vyvážet každé dva týdny.

čtk