Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Díky teplé zimě a vysokým cenám se spotřeba tepla v Jablonci snížila odhadem o pětinu

16. 04. 2023 | 16:16

Spotřeba tepla v Jablonci nad Nisou se v zimním období snížila zhruba o pětinu. Svůj podíl na tom má mírná zima na jedné straně a vysoké ceny plynu na straně druhé, řekl ČTK Boris Pospíšil, ředitel městské společnosti Jablonecká energetická, která podstatnou část města teplem a teplou vodou zásobuje.

bytHory
ilustrační foto

Čísla ale zatím nejsou konečná, topná sezona ještě neskončila, v podhorském městě se často přitápí ještě v květnu.

"Pozorovali jsme to na výrobě, že jsme od loňského září dodávali v průměru o 15 až 20 procent tepla méně než ve stejných měsících v předchozích letech, přestože podzimní měsíce byly studenější. Myslím, že ta krize, která na trhu s energiemi nastala, donutila lidi šetřit," doplnil Pospíšil.

Jablonecká energetická (JE) investovala před osmi lety do modernizace zastaralého a ztrátového systému centrálního vytápění. Místo jedné centrální kotelny je ve městě 21 menších plynových kotelen, teplo pomáhá zlevnit pět kogeneračních jednotek a také fotovoltaické panely. Plyn, kterým se v kotelnách topí, nakupuje JE za spotové ceny, na výsledné ceně tepla se ceny plynu podílejí z 80 procent. I to je důvod, proč ceny tepla v Jablonci patří v kraji k těm vyšším.

"My jsme loňskou sezonu táhli ze svého, zdražili jsme třikrát, ale z toho první dvě zdražení byla kosmetická, využili jsme rezervy, které jsme si vytvořili z prodeje povolenek a z našeho hospodaření z předchozích let a největší zdražení přišlo až v září. Přišlo v době, kdy lidé začali masivně šetřit takže za nás ten dopad na zákazníky nebyl tak dramatický, jak to v té ceně původně vypadalo," řekl Pospíšil. Zatímco na začátku loňského roku platili odběratelé za gigajoule včetně DPH 681 korun nebo 699 korun, od září se zahájením nové topné sezony zdražila teplárna podle tarifu na 2083 nebo 2136 korun.

Se zastropováním cen od Nového roku se cena v Jablonci snížila o 27 procent a domácnosti platí podle tarifu 1500 respektive 1550 korun za gigajoule. "Často se setkáváme s dotazy, proč nezlevňujeme, když jdou ceny plynu dolů. Nakupujeme za spotové ceny, což je nejvýhodnější, ale máme stovky odběratelů a nejsme administrativně schopni reagovat z měsíce na měsíc," řekl Pospíšil. Teplárna tak ceny vyhodnotí po skončení hlavní sezony. Ceny může podle ředitele snížit i zpětně a není vyloučeno, že bude peníze lidem i vracet.

čtk