Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Fotopasti zachytily některé původce skládky, dostali pokutu.Teď na likvidaci nepořádku Jablonec žádá o dotaci

28. 06. 2022 | 16:55

Statutární město Jablonec nad Nisou požádá o dotaci z Národního programu Životní prostředí. Pokud ji získá, hodlá ji využít na likvidaci černé skládky v Janovské ulici. Náklady na její odstranění jsou odhadnuté na bezmála 1,4 mil. Kč bez DPH.

odpady TOP v Bulovce
ilustrační foto

Výzvu k předkládání žádostí o podporu v rámci Národního programu Životní prostředí vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí loni na podzim. „Výzva z prioritní osy 3 – Odpady, staré zátěže, enviromentální rizika podporuje projekty zaměřené na odstraňování nepovolených skládek včetně likvidace odpadu,“ vysvětluje náměstek pro ekonomiku a majetek Milan Kouřil s tím, že žádosti je možné podat do 30. června, přičemž minimální výše podpory na jeden projekt činí 50 tis. Kč, maximální 500 tis. Kč. Maximální míra podpory na jeden projekt je 80 % z celkových způsobilých výdajů.

Pozemek pod skládkou je městský a nachází se v zastavěné části v těsné blízkosti frekventované silnice z Jablonce do Janova nad Nisou a Bedřichova. Magistrát v minulých letech opakovaně vyzýval obyvatele sousedního domu k úklidu. „Převážná většina odpadu pochází od jiných subjektů, např. stavebních firem, které sem odkládají hlavně odpad s obsahem dřeva v domnění, že ho obyvatelé domu využijí na topení,“ komentuje podobu skládky Barbora Šnytrová z oddělení správy místního hospodářství jabloneckého magistrátu.

Fotopasti zachytily některé původce skládky, kteří dostali pokutu. „Nicméně navážení odpadu neustalo a pozemek je jím v celé ploše pokrytý. Na jedné části skládky je hromada převážně stavebního odpadu porostlá vegetací. Druhá část skládky v blízkosti rodinného domu tvoří především objemný odpad - nábytek, dřevěné desky, trámy apod.,“ uzavírá Šnytrová.

Podpora pro Člověka v tísni

Jablonečtí zastupitelé schválili individuální dotaci z městského rozpočtu společnosti Člověk v tísni ve výši 60 tis. Kč. Částka je určená na osobní náklady v rámci realizace dluhového poradenství pro obyvatele Jablonce nad Nisou.

„Organizace Člověk v tísni město žádá o dotaci poprvé. Nemůže žádat v rámci vyhlášeného dotačního programu na podporu registrovaných sociálních služeb, protože není zařazená do Základní sítě sociálních služeb ORP Jablonec nad Nisou,“ vysvětluje formu individuální dotace náměstek pro oblast humanitní David Mánek a pokračuje:

„Důvodem k poskytnutí dotace byl fakt, že organizace dlouhodobě pracuje s jabloneckými klienty a je aktivně zapojená do komunitního plánování na Jablonecku v pracovní skupině pro osoby ohrožené sociálním vyloučením. Činnost organizace je přínosná a je plně v souladu s Plánem vzdálené dílčí podpory pro oblast dluhů a bydlení pro město Jablonec nad Nisou 2021-2022, který vznikl ve spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. S organizací jsme velmi úzce spolupracovali na podzim roku 2021 v rámci Milostivého léta a tuto spolupráci předpokládáme i letos.“

Člověk v tísni je česká humanitární, rozvojová, vzdělávací a lidskoprávní organizace, která pomáhá především těm, kdo se ocitli v existenční nouzi, mají problémy s dluhy, bydlením či nezaměstnaností. Organizace je prostředníkem s úřady místní samosprávy, školami či dalšími neziskovými organizacemi. Poskytuje poradenství klientům z celé republiky prostřednictvím help linky, video poradny, chatu a e-mailu, a to vše zdarma.

Spolupráce prospívá oběma

Jablonečtí radní schválili aktualizaci Memoranda o spolupráci mezi statutárním městem a Muzeem skla a bižuterie. Obě instituce to původní uzavřely v roce 2013.

Memorandum vymezuje základní spolupráci města a muzea s kulturními, školskými a dalšími subjekty. „Ta přispívá ke zlepšení kulturní nabídky v Jablonci, rozvoji cestovního ruchu a v konečném důsledku i ke zvýšení prestiže obou zúčastněných stran,“ říká náměstek primátora David Mánek s tím, že obě strany se vzájemně propagují. „Město v rámci svých možností podpoří finančně i jinak vybrané muzejní akce, jako je např. Trienále, nebo významné výstavy související s historií Jablonce apod.,“ dodává náměstek.
Muzeum se naopak v rámci svých možností připojí vlastním programem k významným akcím městským, např. Euroregion tour, Křehká krása, Jablonecké tóny, Den evropského kulturního dědictví, Velikonoční, Podzimní a Vánoční slavnosti. Dále memorandum popisuje spolupráci muzea se školami a kulturními organizacemi, jejichž je město zřizovatel.