Jablonec upustil od plánovaného projektu proti sinicím v Bílé Nise, která napájí přehradu. Byl drahý
Jablonec nad Nisou upustil od plánovaného projektu proti sinicím v Bílé Nise, která je přítokem přehrady Mšeno, byl příliš drahý. Jen letos by bylo třeba zhruba dvou milionů korun, milion představuje investice do opatření, dalších 800.000 až milion by pak bylo třeba každoročně dát do provozu a monitoringu.
Proto jsme se rozhodli od toho upustit, dál tak bude pokračovat omezování sinic ultrazvukem přímo na přehradě Mšeno, řekl dnes ČTK primátor Miloš Vele (ODS).
"Kvalitu vody řešíme na přehradě dlouhodobě, postupně jsme vybudovali kanalizaci v oblasti východního i západního břehu, aby toho znečištění přicházelo do vody co nejméně," doplnil náměstek primátora Petr Roubíček (ODS). V Bílé Nise, která je přítokem ve směru od Bedřichova, chtěla radnice využít technologii srážení fosforu, která by mohla rovněž přispět ke snížení znečištění přehrady. Tato část kanalizaci nemá a do přehrady přináší znečištění, které růst sinic podporuje. Akci ale výrazně prodražily podmínky, které stanovilo Povodí Labe, radnice od toho proto upustila.
Omezování toxických sinic na přehradě bude pokračovat pátý rok. Předloni na podzim navíc přibyly plovoucí ostrůvky na prostřední nádrži, které v podstatě fungují na principu kořenových čističek. "Rostliny odebírají z vody živiny a hlavně fosfor, který je pro sinice důležitý," řekl Roubíček. Ostrůvky jsou rovněž přírodě blízkým opatřením, navíc si je oblíbili kachny a další ptáci, využívají je jako úkryt i vodní živočichové a ryby. Jednou ročně, vždy po sezoně je jen posekají, jinak velkou péči nepotřebují.
Na první nádrž umístí zase před letní sezonou společnost Photon Water Technology (PWT) dočasná ultrazvuková zařízení, město za jejich instalaci a monitoring zaplatí kolem půl milionu korun. "Sinice v přehradě jsou a vždycky byly, když nastanou pro ně ideální podmínky, tak jdou z těch spodních pater vody nahoru směrem k hladině. Ultrazvukové ostrůvky je vlastně svojí aktivitou tlačí zhruba pět až šest metrů pod hladinu, což je pro koupání dobré, pokud se někdo nepotápí hlouběji, neměl by mít problém," doplnil Roubíček.
Eliminace sinic a řas prostřednictvím ultrazvukového vysílače je šetrná k životnímu prostředí, bezpečná pro ryby i ostatní vodní organismy a nezpůsobuje únik toxinů do vody. Vysílače budou zhruba 30 centimetrů pod hladinou, upozorňují na ně pontony se solárním panelem, který je pohání. Všechna opatření na přehradě Mšeno se osvědčila, v posledních letech byla podle informací z Krajské hygienické stanice v Liberci (KHS) voda v přehradě po celou sezonu vhodná ke koupání, i když loni koncem sezony se mírně zhoršila právě kvůli sinicím.
čtk