Jablonecká energetická pokračuje v modernizaci vytápění v Jablonci nad Nisou. Na řadě je část Mšena
Jablonecká energetická (JE) pokračuje v modernizaci teplárenské soustavy v Jablonci nad Nisou. Cílem je zvýšit efektivitu dodávek tepla a teplé vody ve městě a snížit provozní náklady na minimum. Aktuálně se připravuje modernizace teplárenské soustavy v části Mšeno, v ulicích Pobřežní, Arbesově a U Kostela.
Podle dohody s odběrateli by se tak mělo stát letos nebo v příštím roce, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová.
Jablonecká energetická (dříve Jablonecká teplárenská a realitní) je od července 2013 ve stoprocentním vlastnictví města, zajišťuje dodávky tepla a teplé vody pro 4000 jabloneckých domácností a také pro desítky organizací, škol a průmyslových podniků. Do revitalizace zanedbané a ztrátové soustavy centrálního zásobování teplem v letech 2015 a 2016 investovala JE zhruba 264 milionů korun, místo jednoho centrálního zdroje je nyní ve městě 21 menších plynových kotelen, samostatné zdroje mají školy a další objekty města. I do těch městská firma postupně investuje.
Hlavním cílem připravovaného projektu ve Mšeně je zvýšení efektivity vytápění a přípravy teplé vody. Klíčovou částí projektu je modernizace úseků Rabasova – Pobřežní/U Kostela – Arbesova, včetně Základní školy Arbesova. "Ve výměníkové stanici Rabasova končila před několika lety poslední etapa revitalizace a právě zde začne plánovaná modernizace v závěrečném úseku. Nové rozvody umožní komfortní dodávku tepla pro odběratele, ale i připojení objektů, které momentálně teplo neodebírají, ale v minulosti připojeny byly," doplnil manažer obchodu a projektů JE Martin Kočí.
Projekt, který financuje JE, počítá s výměnou potrubí a instalací nových předávacích stanic v jednotlivých bytových domech. "Zásadní změnou bude decentralizace ohřevu teplé vody – místo společné přípravy se voda bude ohřívat přímo v objektech. Tento krok výrazně sníží tepelné ztráty a zvýší efektivitu celého systému. Další výhodou nové technologie bude individuální regulace vytápění a dálkový dohled přes dispečerský pult. Každý bytový dům bude mít vlastní regulaci, což umožní lepší přizpůsobení dodávky aktuálním potřebám obyvatel," uvedl Kočí.
Součástí modernizace v této oblasti je i komunitní projekt. který počítá s výstavbou fotovoltaických elektráren. JE připravuje výstavbu fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu 3,647 megawattu (MW) na střechách 65 budov svých a města, součástí projektu je i bateriové úložiště. Například na střeše Základní školy Arbesova počítá projekt s instalovaným výkonem přes 260 kW. "Centrální zásobování propojujeme s komunitní energetikou tak, aby bylo pro naše stávající nebo budoucí klienty co nejzajímavější," dodal Kočí.
čtk